نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

شرافت نسب امام حسن و امام حسین علیهما السلام ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

اما از نظر شرافت نسب، در فضیلت این دو امام بزرگوار همین بس که جدّ ارجمندشان محمد مصطفى (ص) سرور فرزندان آدم و پدرشان على مرتضى سرور اوصیا و مادرشان فاطمه زهرا پاره تن پیامبر اسلام (ص) بانوى بانوان جهان بود و جدّه بزرگوارشان خدیجه دختر خویلد نخستین زنى بود که در امت اسلامى به دین اسلام درآمد و اول بانویى بود که اموال و دارایى خود را در راه خدا بخشید و در راه تبلیغ رسالت پیامبر (ص) به یارى وى پرداخت و از رنج و آزار قومش که به آن حضرت روا مى ‏داشتند کاست؛ و عمویشان جعفر طیّار و عموى پدرشان حمزه شیر خدا و شیر رسول خدا و سید الشهدا و جدّ بزرگوارشان ابو طالب بود که در موارد مختلف به یارى و دفاع از رسول اللّه (ص) پرداخت و در راه دفاع از آن حضرت هر نوع رنج و آزار را به جان خرید، و جدّ پدرشان عبد المطلب، شیبه المحمد و سید سرزمین بطحا، و جدّ جدّشان هاشم بود که مهماندار حاجیان خانه خدا و تهیه کننده غذا براى نیازمندان بود و از سروران قریش به شمار مى ‏رفت.

رسول خدا (ص) فرمود:
خداى تعالى نسل هر یک از پیامبران را از صلب خود آن پیامبران معین فرمود، اما فرزندان مرا از نسل على بن ابى طالب قرار داد. و نسل پیامبر اسلام (ص) تنها به حسن و حسین (ع) و فرزندان آنها منحصر گردید.
نسائى در خصایص و ابن عبد البرّ در استیعاب به اسناد از ابى سعید خدرى در حدیثى آورده‏ اند که رسول خدا (ص) فرمود
حسن و حسین دو سرور جوانان بهشت‏ اند.
و در جاى دیگر نسائى به سند خود از انس بن مالک روایت کرده است که :
یک بار و بلکه بارها اتفاق افتاد که من به دیدار رسول خدا (ص) نایل آمدم و آن حضرت را مشاهده کردم که حسن و حسین (ع) را بر سینه و شکم خود نشانیده بود و مى ‏فرمود: این دو فرزندم دو ریحانه و محبوب من از این امت‏ اند.
در اسد الغابه از عمر بن ابى سلمه که خود تحت سرپرستى پیامبر (ص) بوده روایت است که گفت
آیه تطهیر (إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً) به هنگامى نازل شد که پیامبر ص در خانه ام سلمه به سر مى ‏برد. پس رسول خدا (ص) فاطمه و حسن و حسین را نزد خود خواند و عبایى را بر آنها پوشاند. على (ع) پشت سر او قرار داشت. سپس گفت:بار الها، اینها اهل بیت من هستند. پس پلیدى را از آنان دور بدار، و آنان را پاکیزه فرما ام سلمه پرسید آیا من هم جزء آنان هستم؟ پیامبر (ص) فرمود تو در جایگاه خودت هستى، و تو بر خیرى.
در کتاب نامبرده از زید بن ارقم نیز روایت شده است که رسول اللّه (ص) فرمود:
من در میان شما دو چیز گران‏قدر باقى مى‏ گذارم که تا زمانى که به این دو چنگ زنید، گمراه نخواهید شد، یکى از این دو از دیگرى بزرگ‏تر و باارزش‏تر است، کتاب خدا، آن رشته برکشیده میان آسمان و زمین و دیگرى عترتم، یعنى خاندانم که هرگز از یکدیگر جدا نمى‏ گردند تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند، پس بنگرید تا پس از من چگونه با این دو رفتار خواهید کرد. الخ.
منبع: سیره معصومان, سید محسن امین عاملى / مترجم على حجتى کرمانى‏ سیره معصومان ،ج‏۵،ص:۱۹

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*