نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

یک راه ساده برای ایمان به حضور خدا ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

با توجه به کنجکاوی دانش‎آموزان و حس حقیقت جویشان و اینکه از همه چیز حتی خدا می‎پرسند و همچنین با عنایت به اینکه شناخت چگونگی وجود خداوند برای تحصیل کرده‎ها و بزرگسالان مشکل است، چه رسد برای دانش‎آموزان، که از تحصیل و رشد و آگاهی کاملی برخوردار نیستند.
لذا درباره شناخت و نحوه تعلیم و پاسخگویی به دانش آموزان، باید با پرهیز از مباحث فلسفی، از نظایر و مثال‎ها استفاده کرد تا ذهن آنان مسئله را درک کند.
مثلاً وقتی از وجود ذات باری‎تعالی پرسیدند، در جواب دانش‎آموزان می‎گوییم: همان‎طور که نیرویی را که در سیم‎های برق وجود دارد را از روشنی لامپ می‎فهمیم. همین‎طور از روشنایی عالم پی می‎بریم خدایی هست که آن ها را به وجود آورده است.
از امیرالمؤمنین (علیه السلام) نقل است که از جای پای انسان یا حیوان می‎فهمیم انسانی یا حیوانی عبور کرده است؛ پس این آسمان با عظمت و این زمین سنگین و با این عظمت با وجود عالَم منظم و دقیق، چگونه پی نبریم خداوند علیم و حکیمی جهان را آفریده است ؟![۱]
بنابراین از راه نظم و انضباط که در تمامی موجودات وجود دارد، به خداوندی که آن ها را خلق کرده است، پی می‎بریم.
در قرآن وجود خدا را بی‎مانند دانسته، یعنی خدا یگانه و بی‎مثل و مانند است: «لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَىءٌ؛ هیچ چیز شبیه خدا نیست». هر چه را تصور کنیم، ساخته و پرداخته ذهن کوچک ما است و ذهن ما نمی‎تواند حقیقت خدای متعال را درک کند. از این جهت در روایات آمده است: در ذات خدا فکر نکنید، بلکه در صفات و آثار خلقت او فکر کنید، زیرا فکر کردن دربارهء ذات خدا بی فایده است و انسان به حقیقت خدا نمی‎تواند دست یابد.[۲]
با ذکر مثال و بیان عظمت‎هایی که در مخلوقات است، می‎توان پی به وجود خدا برد. بیان عظمت چشم، قلب، نظم جهان، خورشید، ستارگان، انواع پرندگان زیبا، پروانه‎ها و گل های قشنگ و توضیح ظرافت ها و دقّت هایی که درآن ها به کار رفته است، دانش‎آموزان را با عظمت خدا آشنا می‎کند.
منبع:رهروان ولایت

۱.بحارالانوار، ج ۳، ص ۵۵.
۲.بحارالانوار، ج ۵۴، ص ۳۴۸.

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*