نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

رئیس ستاد بازسازی عتبات اعلام کرد اتمام ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا(س) با مساحت ۲۰۰ هزار مترمربع در سال آینده ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از پایان عملیات ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا(س) با مساحت حدود ۲۰۰ هزار متر مربع تا پایان سال ۹۶ خبر داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» به عتبات عالیات عراق؛ حسن پلارک امروز در نجف اشرف در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مرمت، بازسازی و رونمایی از گنبد جدید حرم مطهر علوی کار بسیار بزرگی بود که انجام گرفت و از همه دست‌اندرکاران قدردانی می‌کنیم.

وی در زمینه دیگر برنامه‌های پیش رو خاطرنشان کرد: تزئین و طلاکاری دو گلدسته از ایوان نجف باقی مانده که در مرحله بعدی انجام خواهد گرفت.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: کارگاه تجهیز شده برای ترمیم و بهسازی گنبد مطهر علوی در اختیار کارگاه طلاکاری گلدسته‌ها قرار می‌گیرد و این کار نیز به سرعت انجام می‌گیرد.

پلارک به سختی‌های طلاکاری گنبد مطهر امیر‌المومنین (ع) اشاره کرد و یادآور شد: به دلیل الزام به حفظ آثار تاریخی خشتهای طلای این گنبد را جمع‌آوری نکردیم بنابراین طلاکاری در محل انجام شد که تمامی طلاکاران و کارشناسان تلاشهای زیادی را انجام دادند البته برای گلدسته‌ها هم روش ملقمه‌کاری انجام می‌گیرد.

وی افزود: متبرع این بخش از طرح توسعه و ترمیم گلدسته‌های حرم مطهر امام علی (ع) فرهنگیان استان کرمان هستند که هزینه‌های آن را متقبل شده‌اند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه افتتاح بخش زیارتی صحن فاطمه زهرا (س) تا پایان سال انجام می‌گیرد، عنوان کرد: همزمان با ولادت دخت نبی مکرم اسلام در ۲۹ اسفند، بخش زیارتی صحن فاطمه زهرا (س) افتتاح می‌شود که افتتاح بقیه بخش‌ها شامل کتابخانه، موزه، اداری، آشپزخانه و … هم پایان سال ۹۶ خواهد بود.

به گزارش تسنیم، گنبد حرم مطهر امام علی(ع) که مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته بود شامگاه گذشته و همزمان با ولادت پیامبر رحمت و امام صادق (ع) در نجف اشرف و با حضور جمع کثیری از مسئولان دو کشو عراق و ایران رونمایی شد.

گنبد حرم مطهر امام علی(ع) علاوه بر ویژگی‌های خاص معنوی، از نظر دانش معماری نیز یک اثر کم‌نظیر محسوب می‌شود که محیطی برابر ۵۱.۵ متر و ارتفاعی برابر ۵. ۴ متر دارد.

پروژه ترمیم خشتهای گنبد مطهر یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های آستان علوی طی یک سال گذشته بوده و در آن ۱۰۵ کیلوگرم طلای ۲۴ عیار به کار رفته و در هر خشت ۱۵ تا ۲۰ گرم طلا استفاده شده است؛ تعداد رج‌ها (دورهای قطر گنبد) ۷۶ حلقه و تعداد خشت‌ها نیز حدود ۹ هزار ۶۵۸ خشت بوده است.

مردم استان خوزستان با مشارکت متبرعین و تولیت آستان مطهر علوی هزینه‌های پروژه مرمت و بازسازی گنبد مطهر علوی را به عهده داشته‌اند.

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*