نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

علی مهاجری: تا کنون ۵۰ درصد پروژه مقاوم سازی حرم مطهر امام حسین علیه السلام با موفقیت به اتمام رسیده است. ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان رفسنجان به نقل از  معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان در گفتگویی با بیان اینکه با همان انگیزه و نگاه و اعتقادی که در سالهای دفاع مقدس کار می کردیم؛ امروز هم در عتبات با همان انگیزه کار جهادی می کنیم؛ افزود: موقوفات زیادی در ایران داریم که درآمد آن باید در کربلا و نجف مصرف شود و لذا بدون نگاه علمی نمی شود اینها را هزینه کرد.

وی ادامه داد: درمقاوم سازی و کاهش حجم ستون باب الرأس حرم حسینی علیه السلام کاری با ریسک فوق العاده بالا انجام شد اما موفق بود.

مهاجری گفت: تولیت حرم سالها می خواست این کار را انجام دهد اما ریسک آن بالا بود اما ما در سال ۹۴ کار ناباورانه ای را به باور رساندیم و همه کارشناسان و بازدیدکنندگان از بزرگان و از کشورهای مختلف آن را تأئید کردند.

حتی رئیس دفتر مقام معظم رهبری به همراه کارشناسان فنی بازدید داشتند و گزارش لاغر سازی ستون را به محضر حضرت اقا ارائه نمودند که رهبر فرزانه انقلاب فرموده بودند این کارخوب است، که در حرم امام رضا علیه السلام هم انجام شود.

IMG_20160427_161212

وی اظهار داشت: طراحی، محاسبات و اجرای این پروژه ازعنایات خاص حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام بود .

هر هفته تیم مشاوره به کربلا می آیند و به صورت دقیق بر روند اجرا نظارت می کنند، کار بسیار بزرگی است که تاکنون مثل و مشابه آن در دنیا انجام نشده، مشابه آن نبوده که بشود، البته شان حضرت و حرم این است زیرا فقط یک کربلا و یک امام حسین علیه السلام بیشتر نداریم.

مهاجری همچنین با بیان اینکه بیش از هزار سال از قدمت ساخت حرم مطهر می گذرد و دچار فرسودگی وخسارت های زیادی به آن وارد شده است، بیان داشت: اجرای فاز اول این پروژه کار بسیار سختی بود و ما نگران بودیم ولی کار را با دقت و حوصله و زمان بیشتری انجام دادیم و حرم خیلی آسیب دیده بود و در مقطع زمانی که خیلی هم دیر شده باید بازسازی می شد؛ ضمن اینکه ما نمی خواهیم اثرمعماری، وهویت تاریخی را از آن بگیریم.

IMG_8249

وی افزود: در کنار پروژه ترفیع گنبد مطهر که در کرمان آماده می شود  قرار بود ۴ ستون اطراف روضه منوره حرم مطهر را نیز مقاوم و لاغرسازی کنیم، همه طرح و بحث ها مطرح شد، یک متر و ۷۰ فاصله ستون ها تا ضریح بود، وارد کار شدیم و امکان افزایش این فاصله را دریافتیم و بنا شد پس از استحکام بخشی به ستون ها حدود ۶۰ درصد از آن ها را لاغر کنیم .

13951118000476_PhotoL 13951118000477_PhotoL

رئیس ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان تأکید کرد: این تنها عنایت خود حضرت بوده که گنبدی با هزار و ۲۰۰ تن بار موجود روی قوس ها با اتصال چوبی و موریانه خورده و مصالحِ در اثر رطوبت از بین رفته، و خود قوس ها تکیه بر ستون هایی که خود این ستون ها مشکل داشتند باقی مانده و به لطف خدا ما کار مقاوم سازی و کاهش حجم  نزدیک به ۶۰ درصد از ستون باب الراس را در ناباوری تمام انجام دادیم و فاصله یک متر و هفتاد سانتیمتری ستون تا ضریح مطهر را به چهار متر و بیست سانتیمتر افزایش دادیم و به اعتراف همه کارشناسان فنی، هیچ قانون فیزیک و شیمی و… حاکم نبود و کاری شبیه معجزه انجام شد.

وی گفت: پس از اتمام مقاوم و لاغر سازی ستون باب الراس، فاز دوم و ستون سمت پایین پا و شهدا را شروع کردیم و علاوه بر آن به درخواست تولیت عتبه حسینی علیه السلام همچنین رواق و سقف ها را هم بازسازی کردیم؛ دیوارهای سمت شهدا هم مقاوم و لاغر سازی شد و از سه و نیم متر فضای زیارتی محدوده ضریح ۷۲ تن به بیش از ۵ متر افزایش یافت و کار زیارت زائرین آسان گردید، و علاوه بر آن پنجره ای به ارتفاع ۵/۳ و عرض ۲ متر برای زیارت بانوان باز کردیم، و خروجی سمت علی اکبر ۷۰/۲ سانتیمتربود که به ۷۰/۵ سانتیمتر افزایش یافت که با عث تسهیل حرکت زوار شد.

ایشان گفت به لطف خدا فاز اول و دوم بافت قدیم حرم از عمق ۵/۳ متری کف حرم، ستون ها ، رواق ها و پشت بام حرم مطهر به طور کامل به صورت بتن آرمه ای مقاوم سازی شده است

مهاجری با بیان این مطلب که همه بافت قدیم حرم مطهر را تحت پوشش مقاوم سازی قرار خواهیم داد و انشاالله تا ۴۰۰ ، ۵۰۰ سال آینده نیاز به بازسازی نخواهد داشت. تصریح کرد: کار مقاوم سازی ۵۰ درصد از حرم مطهر به پاپان رسیده، فاز سوم و کار مقاوم سازی و کاهش حجم ستون سمت ابراهیم مجاب را آغاز کرده ایم .

ایشان اظهار داشت: این پروژه که با عنایات خاصه سیدالشهدا علیه السلام و با توافق مسئول حرم امام حسین علیه السلام و رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور از صفر تا صدِ آن بر عهده مردم استان کرمان است و تنها استانی در کشور هستیم که پروژه ای چنین مهم و حساس و منحصر به فرد را انجام میدهیم.

وی خاطر نشان ساخت،  برخلاف بعضی دستگاه ها که در طول سال دچار کمبود مالی می شوند اما این مجموعه چنین نیست و با نذورات و کمک های مردمی هیچ گاه با کمبود اعتبار مواجه نشدیم.

وی از اشتغال بیش از ۷۰ نفر نیرو در پروژه کربلا که به صورت افتخاری یک ماهه به نوبت اعزام می شوند خبر داد و افزود: البته مسئولین کمتر می آیند؛ ما نیازی به دولت و کمک مالی آنان نداریم فقط از این فرصت برای تطهیر استفاده کنیم زیرا فرصت خیلی کم است، مثل جنگ این فرصت هم تمام می شود.

13951118000473_PhotoL 13951118000489_PhotoL 13951118000483_PhotoL

این خادم حسینی تأکید کرد: این فرصت برای کرمان مهیا شده و باید تلاش کنیم؛ حضرت زهراسلام الله علیها، نسبت به زوار امام حسین علیه السلام عنایت ویژه دارد، هر کسی به هر شکلی که می تواند ولو با هزار تومان مشارکت کنند.

وی ادامه داد: چند استان سهمیه ای از هزینه خشت های طلای گنبد را می خواستند که ۱۴ هزار خشت به درخواست دیگر استان ها، میان آنان توزیع کردیم.

مهاجری در پایان با اشاره به اینکه بعضی ها(در خصوص هزینه کرد این نوع پروژه ها)مقابله می کنند در حالیکه همان ها هرگاه در زندگی گیر می کنند همین ائمه علیهم السلام هستند که به داد ما می رسند؛ تصریح کرد: همچنین یک فضای علمی- تخصصی ویژه هم باز شده، علم روز همراه با تحول است ، اهل علم بیایند و ببینند که اگر نبینند در آینده که خروجی آن را بخوانند، تأسف خواهند خورد که چرا نیامدند.

1I5A1440 1I5A6728

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*