نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

بهره‌برداری از شبستان‌های شرقی و غربی حرم امامین جوادین(ع) در عید فطر ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات ضمن تبریک سالروز میلاد مسعود جواد الائمه(ع) از افتتاح طرح توسعه شبستان‌های حرم در عید فطر خبر داد

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، حسن پلارک گفت: با بهره‌برداری از این طرح که با کمک‌های مردمی و همت متخصصان ایرانی در شبستان شرقی و غربی متصل به حرم در حال اجراست، وسعت کنونی این آستان مقدس چهار برابر افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به حضور چشمگیر زائران ایرانی در حرم امام موسی کاظم و امام جواد علیها السلام در ایام و مناسبت‌هایی مانند اربعین طی سال‌های اخیر افزود: به‌منظور رفاه حال زائران ساخت دو صحن بزرگ امام رضا(ع) با ۶۰هزارمترمربع زیربنا و صحن صاحب الزمان(عج) با ۷۰هزارمترمربع زیربنا در دستور کار ستاد بازسازی عتبات عالیات است.

پلارک با اشاره به وجود میراث ارزشمند هنر و معماری ایرانی و اسلامی در حرم امامین جوادین علیهم السلام گفت: در جای جای این حرم مطهر، کاشی‌کاری‌های ارزشمندی مربوط به دوران صفویه و قاجار وجود دارد که هم‌اکنون به دست کارشناسان ایرانی در حال ترمیم و بازسازی است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه حرم این دو امام همام بزرگترین صحن در اعتاب مقدسه است یادآور شد: سال گذشته با همت استادکاران ایرانی طرح مرمت و طلاکاری ۳ گلدسته حرم بعد از ۲ سال تلاش به اتمام رسید و در عید فطر گذشته رونمایی شد.

وی با اشاره به طرح بازسازی مقرنس‌های مطلای ایوان حرم گفت: بازسازی و احیاء مسجد تاریخی صفویه و الحاق آن به حرم مطهر ازجمله اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات به‌منظور حفظ آثار تاریخی ایران اسلامی و نیز توسعه حرم بود که وسعت آن را دو برابر کرد.

وی یادآور شد: پیش از این طرح مقاوم سازی، طلاکاری و تعویض خشت‌های دو گنبد حرم مطهر این دو امام همام هر یک به تعداد ۱۰هزارو۵۰۰خشت طلا، ساخت صندوقچه‌های مضجع امامین جوادین علیهم السلام و دوخت روپوش مضجع، ساخت چندین در مطلا، مینا کاری کتیبه‌های ضریح مطهر، طلاکاری و نوسازی و احیاء ایوان باب المراد با همت خیرین، ناذران، هنرمندان و کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات صورت گرفته بود.

پلارک افزود: تعویض سنگ کف، بدنه و حجره‌های صحن حرم مطهر، مقاوم سازی، تعویض سنگ رواق‌های حرم مطهر، تعویض سنگ کف و بدنه ایوان جنوبی (باب القبله)، تعویض سنگ کف و بدنه ایوان غربی (باب القریش)، تعویض سنگ کف و بدنه و ایجاد محراب مسجدالرضا(ع) و بازسازی و مرمت دارالمفید مسجد الرضا (ع) از دیگر اقدامات صورت گرفته برای بازسازی حرم مطهر امامین جوادین علهم السلام بود.

وی با تجلیل از حمایت‌های مادی و معنوی خیرین و ناذران از ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: مردم دوستدار اهل بیت علیهم السلام استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و یزد بیشترین مشارکت را در بازسازی حرم امامین جوادین علیهم السلام داشته‌اند.

 

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*