نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای، فضای صحن حرم امام حسین علیه السلام ۳۰ برابر افزایش می‎یابد ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

رئیس ستادبازسازی عتبات عالیات کشور خاطرنشان کرد: به دلیل ویژگی‌های مدیریتی و فنی و مهندسی که در کرمان وجود داشت یکی از حساس‌ترین و فنی‌ترین پروژه‌ها به لحاظ تکنیک را کرمان به عهده گرفته است.

  به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان رفسنجان به تقل از  معاونت فرهنگی  ستاد بازسازی  استان کرمان، حسن پلارک، رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور، امروز(۶ اردیبهشت) در حاشیه سفر به  کرمان برای بازدید از پروژه معراج-طرح ترفیع گنبد حرم مطهر امام حسین علیه السلام-در جمع خبرنگاران کرمانی به تشریح کلی فعالیت‌های ستاد کشوری در اعتاب مقدسه عراق پرداخت و گفت: به مناسبت عید سعید مبعث، ضریح امامین عسکریین که قرار بود نیمه شعبان افتتاح شود؛ از یک هفته قبل از مبعث آماده و در شب عید افتتاح شد در حالی که طبق برنامه زمان بندی قرار بود نیمه شعبان افتتاح شود.

کار هنری ارزشمندی که در حرمین عسکریین انجام شد

وی افزود: نصب ضریح امامین عسکریین در واقع پایان عملیات بازسازی در سامرا بود که بعد از انفجار چند سال پیش، آغاز شد و  ۴ صندوقچه داخل ضریح(برای نصب بر مضجع شریف هر یک از بزرگان آرمیده در حرم مطهر) سه سال در شیراز زمان برد و بک کار هنری، منبت کاری و ارزشمند انجام شد.

 

01

 

پلارک با بیان اینکه تمامی درب های ورودی به رواق ها نیز در قم و تهران و شیراز ساخته و بعد از ضریح، نصب شد؛ اظهار داشت: طرح توسعه حرمین عسکریین را تا شعاع ۳۰۰ متر  در دست اقدام داریم و دنبال تصویب آن در سیستم دولتی عراق و تملک زمین هستیم.

طرح توسعه حرمین جوادین علیه السلام طرح جامعی است

وی خاطر نشان کرد: این طرح، طرحی جامعی است که همه چیز را در آن اعم از فضای اقامتی شامل هتل‌ها و مهمانسراها با ظرفیت ۲۰ هزار مسافر به اضافه مراکز علمی و پژوهشی در نظر گرفتیم؛ در کاظمین نیز در داخل حرم کارها تمام شده و شهریور جاری، پایان طرح توسعه اولیه را داریم که شامل دو شبستان شرقی و غربی هر یک با زیربنای ۵ هزار متر در دو طبقه است که هم اکنون نازک کاری آن در حال انجام است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با بیان اینکه با اجرای این طرح، فضای موجود حرم به دو برابر افزایش پیدا می‌کند؛ به طرح جامع دو صحن «صاحب الزمان علیه السلام» و «امام رضا علیه السلام» اشاره و بیان کرد: زمین آن، تملک شده و عملیات اجرایی آن تازه شروع شده که با زمان بندی ۶ ساله ای که برای آن در نظر گرفتیم، فضای موجود حرم به ۱۵ هزار متر مربع افزایش می‌یابد.

 

03

 

پروژه معراج در کربلای معلی

وی با اشاره به اینکه در کربلا هم دو پروژه عمده با عنوان پروژه معراج در حال اجرا داریم که شامل ساخت گنبد با تکنولوژی جدید و لاغرسازی ستون‌هایی است که گنبد بر روی آن نصب می‌شود؛ تصریح کرد: این پروژه حین اجرا، گسترده هم شد زیرا متوجه ضرورت تقویت کل بناها شدیم که زمان و هزینه‌ها را به ۵ برابر افزایش داد.

پلارک ادامه داد: تمام فضای حرم سیدالشهداعلیه السلام از گنبد گرفته تا رواق‌ها و تا نقطه‌ای که نماز کامل است{زیر قبه} مقاوم سازی می‌شود و طرح توسعه حرم سیدالشهدا که شامل ۴ صحن بزرگ است؛ فضای موجود را به بیش از ۳۰ برابر توسعه می‌دهد.

وی افزود: با توجه به اینکه زمین های لازم تملک شده، دو نیم صحن «عقیله بنی هاشم» و «امام حسین علیه السلام»حد واسط خیمه گاه تا باب القبله و باب الرأس در حال انجام است و ۶ سال زمان اجرای پروژه تعیین شده که یکسال و نیم پیش رفته است.

 

02

 

پیشرفت ۹۰ درصدی طرح توسعه حرم علوی

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور درباره طرح توسعه حرم علوی علیه السلام هم با بیان اینکه این طرح با عنوان صحن و شبستان حضرت زهراسلام الله علیها در حال طیِ مراحل پایانی است و تاکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت داشته، اعلام کرد: تا شهریور جاری، بخش زبارتی که ۱۱۰ هزار متر مربع است تحویل می دهیم و تا پایان سال نیز بخش غیر زیارتی شامل موزه، کتابخانه، مهمانسرا و دارالتولیه، تحویل داده خواهد شد که تحول بزرگی در حرم خواهد بود.

وی فعالیت ستادبازسازی عتبات عالیات کشور در دیگر اماکن زیارتی عراق را نیز مورد اشاره قرار داد و در این زمینه به فعالیت‌های انجام شده در شهر بلد و حرم امامزاده سید محمد و نیز در حرم طفلان مسلم و مصیب اشاره کرد و گفت: در حرم طفلان مسلم، کار تمام شده و در حال توسعه خدمات درمانی و بهداشتی هستیم و در کوفه نیز ضریح مسلم عوض شده و طرح توسعه حرم را در دست اجرا داریم.

طرح‌های بازسازی در سوریه
پلارک با بیان اینکه در سوریه هم مشغول کار هستیم و حرم حضرت زینب و رقیه سلام الله علیهما را در دستور کار داریم؛ اظهار داشت: همه آن نواقص و صدمات وارده را بازسازی کردیم و اکنون دنبال طرح‌های توسعه‌ای هستیم که بعد از بازگشت امنیت، بلافاصله کار را شروع می‌کنیم و بحث اصلی ما در آنجا، تملک زمین است.

وی تکیه گاه اصلی در هزینه کرد برای اعتاب مقدسه را کمک‌های مردمی و خودجوش ذکر کرد و افزود: هر استانی آمادگی داشته باشد بر اساس سرانه و توانمندی بک سقف تکلیفی را مشخص می‌کنیم و آن استان باید تعهد را انجام دهد.

اجرای حساس ترین پروژه اعتاب مقدسه در کرمان

رئیس ستادبازسازی عتبات عالیات کشور خاطرنشان کرد: به دلیل ویژگی های مدیریتی و فنی و مهندسی که در کرمان وجود داشت یکی از حساس‌ترین و فنی‌ترین پروژه‌ها به لحاظ تکنیک را کرمان به عهده گرفته و آن طرح ترفیع گنبد بود که این پروژه هم به لحاظ زمانبندی و هم قیمت تمام شده، خوب پیش رفته و همه پول را مردم تأمین کردند اما تأخیر یکساله‌ای در انجام آن، به دلیل ضرورت‌هایی که بعداً مشخص شد(تقویت کل بنای حرم) داریم.

 

04

 

وی با بیان اینکه به کسانی که خشت‌های طلای گنبد را خریداری کنند،سند افتخار  داده می‌شود که باقیات الصالحاتی برای آنان است؛ افزود: کارِ مدیریتی خوبی در این جهت انجام شده و در حالیکه برآورد اولیه ما برای این پروژه ۳۰ میلیارد تومان بود اما دو مسئله یکی لاغرسازی ستون‌ها و دیگری بازسازی کل بنای حرم، سقف تعهد ما را بالا برد.

پلارک با اشاره به اینکه لاغرسازی و مقاوم سازی هر ستون ۶ ماه کار برده و هر یک ۵ میلیارد تومان هزینه دربرداشته؛ اعلام کرد: یک فرد خیّر از شمال کشور هزینه هر ۴ ستون معادل ۲۰ میلیارد تومان را پذیرفت و نخواست حتی نامی از او فاش شود؛ این فرد در شب عید مبعث از دنیا رفت و باقیات الصالحات او در مکانی برجای ماند که زیر آن{قبه} دعا مستجاب است.

لازم به ذکر است رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور از کارگاه‌های مختلف ستاد کرمان بازدید کرد.

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*