نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

نذر کارگران ایرانی برای بازسازی عتبات/ اتمام بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) تا پایان ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف با بیان اینکه تعداد زیادی از استادکاران ایرانی مشغول کار در اعتاب مقدسه هستند، گفت: بسیاری از کارگران ایرانی به‌صورت تبرعی(نذری) فعالیت می‌کنند و تعداد زیادی نیز در نوبت برای حضور در عتبات قرار دارند

علیرضا فداکار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره آخرین اقدامات انجام شده در حرم مطهر علوی و برنامه‌های پیش رو اظهار کرد: طرح توسعه حرم مطهر علوی با نام صحن و شبستان حضرت زهرا(س) شامل قسمت‌های زیارتی و غیر زیارتی است.

وی ادامه داد: قسمتهای زیارتی شامل صحن و شبستان می‌شود و بخشهای غیر زیارتی نیز شامل کتابخانه، پارکینگ، موزه و آشپزخانه می‌شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف تصریح کرد: بخشهای زیارتی طبقه همکف تقریباً به اتمام رسیده و فقط نمای ظاهری بخشی از این قسمت زیارتی باقی مانده و در حال انجام است.

اتمام بخش زیارتی صحن و شبستان حضرت زهرا(س) تا پایان سال ۹۶

فداکار توضیح داد: قسمت اول بخش زیارتی با وسعت ۱۰۰ هزار متر‌مربع که شامل طبقه اول و دو طبقه منفی که بخشهای زیارتی و مرکز تحقیقات است تا پایان سال ۹۶ به اتمام می‌رسد.

وی افزود: حدود ۹۸ درصد عملیات عمرانی طبقه اول و حدود ۹۵ درصد عملیات طبقه همکف به پایان رسیده و نماهای ظاهری باقی مانده که هر چه زودتر به اتمام می‌رسد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اظهار کرد: بخشهایی از عملیات طرح توسعه حرم مطهر علوی به طور کامل به پایان رسیده که می‌توان به آیینه کاری گنبدها نیز اشاره کرد.

به گفته فداکار، برنامه سنگ‌کاری و نماکاری ستونها هم در حال حاضر آغاز شده و تا اربعین حسینی بخش قابل توجهی از آن به پایان می‌رسد.

وی تصریح کرد: طبق برنامه در نظر گرفته شده تا پایان سال طبقه‌های منفی یک، منفی دو، همکف و طبقه اول به اتمام خواهد رسید.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف تاکید کرد: به‌طور قطع بخشهای زیارتی صحن و شبستان حضرت زهرا(س) که به‌عنوان یکی از عظیم‌ترین پروژه‌ها در عتبه مقدسه محسوب می‌شود تا پایان سال ۹۶ پایان خواهد یافت.

فداکار ادامه داد: در زمینه بخشهای غیرزیارتی نیز قسمتهایی همچون موزه و کتابخانه را همانند بخش زیارتی تا پایان ۹۶ تحویل خواهیم داد اما سایر بخشهای غیر زیارتی انشاالله در سال ۹۷ خاتمه می‌یابد.

نصب لوسترهای صحن حضرت زهرا(س) تا ۶ ماه آینده

وی درباره لوسترهایی که برای صحن و شبستان حضرت زهرا(س) تدارک دیده شده است، گفت: این لوسترها که با همت خیران خریداری شده از هفته آینده به نجف ارسال خواهد شد و در مدت ۶ ماه رفته‌رفته نصب خواهد شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف تصریح کرد: در حال حاضر بخشهایی از قسمت زیارتی صحن و شبستان حضرت زهرا(س) به روی زائران گشوده شده و مورد استفاده قرارمی گیرد که امیدواریم سایر بخشها نیز طبق وعده داده شده پایان یابد.

فداکار تاکید کرد: برخی خرده‌کاریها و کارهای ظریف در بخشهای زیارتی در حال انجام است که به‌طور قطع بخش عمده‌ای از کار تا اربعین حسینی خاتمه می‌یابد ؛ قصد داریم تا در ایام اربعین تمام ۱۲۲ هزار متر‌مربع بخش زیارتی را در اختیار زائران اهل بیت قرار دهیم.

وی درباره همکاری با تولیت علوی در نجف اشرف و میزان همراهی آنان گفت: تولیت حضرت علی (ع) رفتار بسیار مناسبی دارند و عملکرد آنها عالی است؛ با دوستان عراقی نیز احساس برادری، دوستی و مودت داریم.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف به برخی برنامه‌های س اشاره کرد و افزود: سال گذشته به غیر از موضوع صحن و شبستان حضرت زهرا(س) برنامه‌هایی همانند ترمیم گنبد مطهر علوی را اجرایی کردیم.

فداکار تصریح کرد: در حال حاضر نیز مرمت ایوان نجف، مسقف‌سازی بخشهایی از محل ورود و خروج زائران حرم علوی، ساخت ۶ درب طلا برای حرم حضرت مسلم، ساخت مقبره حضرت هود و صالح و … را در دست داریم.

وی ادامه داد: برای ترمیم گنبد مطهر علوی، طلای این پروژه به عهده تولیت محترم بود و ما سایر برنامه‌ها را به همت خوزستانی‌های کشورمان انجام دادیم؛ در ترمیم ایوان طلا نیز ایرانیها و به‌ویژه خوزستانیها نقش عمده‌ای را دارند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف با بیان اینکه در پروژه‌های مدنظر در نجف کارگران زیادی آن هم به صورت تبراعی (نذری) مشغول کار هستند، گفت: ۱۵۰۰ نفر از کارگران ایرانی که غالب آنها متبرع هستند و تعدادی از کارگران عراقی در طرحهای مدنظر شهر نجف به انجام فعالیت می‌پردازند.

لحظه‌شماری کارگران ایرانی برای بازسازی عتبات عالیات

فداکار با بیان اینکه بسیاری از استادکاران و کارگران زحمتکش برای عزیمت به نجف و حضور در پروژه‌های بازسازی عتبات عالیات لحظه شماری می‌کنند، خاطرنشان کرد: بسیاری از کارگران که از تمامی استانها اعزام می‌شوند ماههای طولانی را در نوبت اعزام به نجف بود‌ه‌اند.

وی تصریح کرد: کارگرانی که برای پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات به‌صورت تبراعی حضور دارند ۲۵ روز به کار می‌پردازند و پنج روز نیز برای آنها فرصت زیارت دوره تدارک دیده شده است البته هزینه ویزا، اسکان و سفر نیز به عهده ستاد بازسازی عتبات است.

نبود مشکل مالی در پروژ ه صحن و شبستان حضرت زهرا(س)

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف با بیان اینکه خوشبختانه از آغاز فعالیت این پروژه هیچگونه مشکل مادی خاصی وجود نداشته است، ‌گفت: اگر صحن حضرت زهرا(س) ۱۰ برابر همین هزینه‌های انجام شده نیز هزینه در برداشت تمامی مبالغ آن با لطف خداوند و اهل بیت (ع) فراهم می‌شد.

فداکار همچنین به تاثیرگذاری فرهنگی بازسازی عتبات عالیات اشاره کرد و افزود: بازسازی عتبات عالیات به غیر از اثرگذاری مذهبی و دینی، تاثیرات فرهنگی هم میان دو کشور ایران و عراق شکل گرفته است؛ به عنوان نمونه دشمنان سعی در عدم وحدت میان دو کشور را داشته‌اند اما این بازسازیها وحدت خوبی را میان دو کشور به‌وجود آورده است.

وی تصریح کرد: تمامی پروژه‌های انجام شده در عتبات عالیات در راستای وحدت و همدلی، اثرگذار بوده است و مردم دو کشور نیز از این وحدت و خدمت‌رسانی احساس رضایت و مسرت دارند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف پروژه صحن و شبستان حضرت زهرا(س) را به عنوان نگینی در حرم مطهر علوی دانست و گفت: این پروژه عظیم با همت و فعالیت در حال اتمام است و حتی توانستیم در این پروژه عظیم و زیبا امکانات و دانش فنی و مهندسی خود را به کشور دوست و همسایه صادر کنیم.

فداکار توضیح داد: پروژه صحن و شبستان حضرت زهرا(س) موجب شد تا ضمن اعزام نیروی کار به نجف، مصالح نیز از ایران به کشور همسایه منتقل شود و به‌طور حتم این پروژه عظیم در تاریخ ماندگار خواهد شد.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم صحن حضرت زهرا با توجه به فعالیت مناسب کارگران و استفاده از محصولات مناسب تا قرنها دوام داشته باشد و میزان مقاومت آن نیز در سطح بسیار بالایی است.

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*