نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

مقاوم‌سازی گلدسته در خطر سقوط حرم امامین جوادین(ع) به‌دست متخصصان ایرانی ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

مناره در خطر سقوط حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام در شهر کاظمین با همت مهندسان و متخصصان ایرانی مقاوم‌سازی می‌شود

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، علی مهاجری مسئول این پروژه گفت: یکی از ۴گلدسته تاریخی حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام به‌دلیل بالا آمدن سطح آب‌های زیرزمینی طی سال‌های طولانی و نشست زمین، کج شده است.

وی افزود: میزان نشست پی مناره شرقی باب‌المراد حرم مطهر به‌حدی رسیده که از نظر مهندسی خطوط قرمز را رد کرده و خطر سقوط این مناره تاریخی که سازه‌ای بسیار سنگین است، دوگنبد حرم امام جواد و امام موسی کاظم علیهم السلام را تهدید می‌کند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان ادامه داد: تولیت آستان مقدس امامین جوادین به‌دنبال یافتن گروه متخصصی برای مهار این مناره و اجرای طرح مقاوم‌سازی آن بود که با دیدن توانمندی مهندسان ایرانی در اجرای طرح مقاوم‌سازی و تقلیل ستون‌های حرم مطهر امام حسین(ع)، از ستاد بازسازی عتبات عالیات برای اجرای این پروژه مهندسی بسیار پیچیده درخواست کمک کرد.

مجری پروژه مقاوم‌سازی و تقلیل ستون‌های حرم امام حسین(ع) گفت: مذاکرات فنی با حضور نمایندگان تولیت آستان امامین جوادین علیهم السلام و گروه مشاوران پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات در شهرهای کربلا، نجف و … برگزار شد که در نهایت پیشنهاد تیم مشاورین کربلا با مسئولیت ستاد بازسازی عتبات کرمان پذیرفته شد.

مهاجری تصریح کرد: بررسی‌های فنی و مهندسی نشان می‌دهد که به علت سست بودن بستر مناره، خطر ریزش آن در حین انجام پروژه جدی است و چون می‌خواهیم اصل مناره به علت تاریخی و سنتی بودن آن حفظ شود، تصمیم گرفته شد تا با ساخت سازه پوششی«ساپورت»، کار مقاوم سازی را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه سازه فلزی که کار ساپورت گلدسته را انجام می‌دهد، در کرمان ساخته می‌شود، افزود: مهندسان مجرب ستاد بازسازی عتبات عالیات هم اکنون در حال انجام مطالعات و عملیات «ژئوتکنیکی» هستند.

مسئول پروژه مقاوم‌سازی مناره حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام گفت: فرآیند تجیز کارگاه که ۲۵ درصد از کل کار است، شروع شده و در حال آماده کردن نیروی متخصص، نقشه‌بردار و خرید و انتقال مواد و ابزار مورد نیاز هستیم.

مهاجری گفت: در حال حاضر زمین برای تجهیز کارگاه و استقرار نیرو، تحویل شده و همچنین تیم نقشه‌بردار در حال کار و نقشه‌برداری است و به زودی یک گروه ژئوتکنیکال به درخواست پرفسور قهرمان معروف به پدر خاک ایران، با تیم و تکنیک به محل خواهند رفت و آخرین ریز اطلاعات در مجموعه‌ی منهای صفر و آخرین وضعیت خاک و زمین نهایی می‌شود.

 

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*