نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

مصاحبه با جانشین فنی مهندسی ستاد بازسازی عتبات در صحن حضرت زهرا سلاتم الله علیها ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

روزنامه همشهری – به مناسبت سالروز شهادت حضرت‌علی(ع) با یکی از مهندسان و مدیران پروژه بازسازی حرم نجف همکلام شده‌ایم تا از تجربه‌ها و خاطرات و احساساتش برایمان بگوید. مهندس حامد امیری، جانشین فنی و مهندسی ستاد بازسازی عتبات عالیات در حرم حضرت علی(ع) و صحن حضرت زهرا(س) است که در این گفت‌وگو از عشق‌اش به‌کار در صحن حضرت زهرا(س) می‌گوید. گفتنی است صحن حضرت زهرا(س) بزرگ‌ترین صحن سرپوشیده جهان است
طی سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در عراق، بازسازی عتبات عالیات و گسترش و نگهداری از فضاهای مذهبی در این کشور بوده است.
در همین راستا بسیاری از دوستداران اهل‌بیت(ع) از ایران راهی این کشور شده و شبانه‌روز خود را در این حرم‌ها و مکان‌های مقدس سپری کرده و در راه بازسازی این اماکن خدمت می‌کنند. ناگفته پیداست که کار کردن در چنین فضاهایی چقدر می‌تواند برای اهل دل و عاشقان اهل‌بیت(ع) جذاب و دوست‌داشتنی باشد. بسیاری از کسانی که طی این سال‌ها افتخار خدمت در چنین مکان‌هایی را پیدا کرده‌اند می‌گویند که زندگی‌شان برای همیشه دگرگون شده و دیگر به دنیا به دید دیگری نگاه می‌کنند. به مناسبت سالروز شهادت حضرت‌علی(ع) با یکی از مهندسان و مدیران پروژه بازسازی حرم نجف همکلام شده‌ایم تا از تجربه‌ها و خاطرات و احساساتش برایمان بگوید. مهندس حامد امیری، جانشین فنی و مهندسی ستاد بازسازی عتبات عالیات در حرم حضرت علی(ع) و صحن حضرت زهرا(س) است که در این گفت‌وگو از عشق‌اش به‌کار در صحن حضرت زهرا(س) می‌گوید. گفتنی است صحن حضرت زهرا(س) بزرگ‌ترین صحن سرپوشیده جهان است.
چند سال است که در بازسازی حرم حضرت علی(ع) و بازسازی عتبات عالیات حضور دارید؟
من حدود ۶ سال است که در پروژه صحن حضرت زهرا(س) مشغول به خدمت هستم. در ابتدای کار به‌عنوان جانشین کارگاه مجموعه و مسئول اجرا حضور داشتم و تقریبا نزدیک به ۴ سال است که افتخار خدمت در ستاد بازسازی عتبات را دارم و به‌عنوان نماینده کارفرما و مدیر پروژه صحن حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) مشغول فعالیت هستم.
جرقه احداث صحن حضرت‌زهرا(س) در مجاورت حرم حضرت علی(ع) از کجا زده شد؟
با توجه به نیاز روزافزون مجموعه عتبات مقدسه در عراق به توسعه و بازسازی، به‌خصوص بعد از سقوط صدام، مجموعه احیا و بازسازی حرم‌های شریف در کشور عراق تشکیل شد. بعد از تشکیل ستادها به شهرهای مختلف مثل نجف، کربلا، کاظمین و سامرا ماموریت‌ها و وظایفی محول شد. ستاد نجف عهده‌دار بازسازی مجموعه‌ای شد که در ضلع غربی حرم واقع است. این مجموعه شامل ۱۶هتل بود که در زمان صدام ساخته شده بودند. قرار بود یک صحن روباز به جای آن احداث شود که با هماهنگی و توافق صورت گرفته با طرف‌های فنی، طراحی ویژه‌ای برای آن توسط مهندسان و کارشناسان دانشگاه شهید بهشتی تهران صورت گرفت و توسط دوستانی که در نجف فعال بودند شاکله این طرح به‌عنوان صحن حضرت‌زهرا(س) ریخته شد و از همانجا استارت این مجموعه خورد. بعد از آغاز کار در لابراتوار نجف توسط دوستان عزیزمان در دانشگاه شهید‌بهشتی، کار به یک مجموعه‌ای واگذار شد و جهت طراحی فاز اول این پروژه، مشاوری تحت‌عنوان مشاور طرح جامع مشغول به‌کار شد تا فاز یک آن را به مرحله اجرا درآورد.
به اعتقاد شما چرا از میان نام‌های بسیار زیاد، نام حضرت‌زهرا(س) برای این صحن و سرا انتخاب شده است؟
در اینجا باید به یک مسئله اشاره کنم. در ابتدای شروع به‌کار پروژه، چون بعد از بمب‌گذاری و حمله به حرم عسکریین در سامرا کار آغاز شده بود، نام امام هادی(ع) توسط مسئولین حرم برای این صحن پیشنهاد شد و مراحل ابتدایی آن انجام گرفت اما بعدا با هماهنگی مسئولین ستاد و نیز نظر حضرت آیت‌الله سیستانی نام این مجموعه به صحن حضرت زهرا(س) تغییر پیدا کرد. با توجه به مظلومیت بی‌بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) و اینکه در نجف صحنی به نام ایشان نیست، این مجموعه در کنار حرم شریف حضرت امیر‌المؤمنین‌علی‌(ع) با نام زیبای ایشان بنا شد. این مجموعه، هم فضایی را برای راحتی و رفاه زائران به حرم حضرت امام علی(ع) فراهم می‌کند و هم اینکه نامی از این بانوی مظلوم در جهان اسلام و جهان امروزی زنده می‌کند و ان‌شاء‌الله مقدمه‌ای باشد بر اینکه صحن و سرایی را بسیار زیباتر و بزرگ‌تر در مدینه منوره برایشان بنا کنیم.
حال‌وهوای کار در کنار حرم حضرت علی (ع) چگونه است و چه حس و حالی دارد؟
مطمئنا بهترین فضا و بهترین جایی که هر انسانی می‌تواند در طول عمر خود کار کند چنین فضاهایی است. به هر شکل ما جزو کسانی هستیم که از این راه، رزق و روزی هم کسب می‌کنیم. پس به تعبیری هم مسائل دنیوی‌مان تأمین می‌شود و هم مسائل اخروی. به هر شکل، کار و خدمت در دولت اسلامی همگی مقدس و پرثواب است و به‌طور حتم مسائل خاص به‌خود را دارد اما در اینجا هم خدمت به حکومت اسلامی است و هم خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران و هم خدمت به زائران و هم کاری است که در جهان تشیع به‌عنوان یک کار بسیار بزرگ و زیبا و قابل تمجید و تعریف در حال انجام است. ان‌شاء‌الله این صحن، مرکزی خواهد بود برای تجمع شیعیان در کشور عراق. برخی از روزها که ممکن است کمی دلتنگ ایران و خانواده باشم ناگهان یاد حضرت زهرا(س) می‌افتم و باور کردنی نیست که چطور انرژی فراوانی در من شکل می‌گیرد و همه دلتنگی و غم‌هایم را فراموش کرده و با نیرویی دوچندان کار را ادامه می‌دهم. اینجا کسی از کار کم نمی‌گذارد چون همه می‌دانند که برای اسلام و ائمه‌اطهار(ع) کار می‌کنند و در این راه هیچ‌کس دوست ندارد کوچک‌ترین کم‌کاری‌ای داشته باشد. باید تجربه کنید تا درک کنید که اینجا حتی صدای آواز پرندگان و گنجشک‌ها نیز انگار متفاوت است. اینجا نور خورشید انگار متفاوت است و حتی کیفیت نمازش انگار فرق می‌کند با جاهای دیگر.
آیا مدیریت صحن حضرت زهرا(س) همچنان در اختیار ایران خواهد بود و جوانان ایرانی و مردم ایران می‌توانند از این طریق به خدمتگزاری حرم حضرت امام علی(ع) بپردازند و در آن حضور داشته باشند؟
با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری، در مجموعه صحن و ستاد بازسازی بحث این است که ما در اینجا به‌عنوان خدمتگزار در خدمت مردم عراق و زائرینی که به زیارت این عتبات و این مجموعه می‌آیند حضور داریم. ما اینجا حضور پیدا کرده‌ایم تا علاقه و ارادت خود را به اهل‌بیت(ع) نشان دهیم و هرگز به‌دنبال ایجاد جایگاهی برای حضور خود نیستیم. اصلا به این فکر نمی‌کنیم که بخواهیم در آینده مسئولیتی در آن داشته باشیم. اینجا فضا به‌گونه‌ای است که هرچه بیشتر بتوانی خدمت کنی احساس بهتری می‌کنی و برایت سمت، مقام و… اهمیت چندانی ندارد. کاری که ما انجام می‌دهیم هدیه‌ای است از سوی علاقه‌مندان به ائمه‌اطهار(ع) در جمهوری اسلامی ایران؛ کسانی که همکاری می‌کنند، کسانی که فعالیت می‌کنند و کسانی که کمک‌های خود را برای بازسازی عتبات به ستاد تسلیم می‌کنند. پول‌هایی که در اینجا خرج می‌شود از طریق همین کمک‌های مردمی جمع‌آوری می‌شوند و از پول وقفی است که محل مصرف آن حرم‌های مطهر در کشور عراق است.
کار کردن در یک کشور دیگر، آن هم با شرایط آب‌و‌هوایی سخت و وضعیت امنیتی نه چندان مطمئن و… سخت است و قطعا به انگیزه نیاز دارد. انگیزه شما از این حضور و خدمت در حرم حضرت امیرالمومنین‌علی(ع) چیست؟
خدمت کردن در مجموعه‌ای که اقدام به بازسازی عتبات عالیات می‌کند به‌خودی خود یک افتخار محسوب می‌شود. نخستین افتخار ما آن است که به زائران ائمه‌اطهار(ع) خدمت می‌کنیم. زائران از مناطق دور به نجف می‌رسند و اکثرا هم از طبقه محروم و پایین جامعه هستند. پس باید فضایی ایجاد شود تا بتوان در حد‌شان و جایگاه زائر عتبات از آنها استقبال و میزبانی شود. صرف خدمت‌کردن، به‌خودی خود انگیزه زیادی را برای دوستانی که اینجا فعالیت می‌کنند ایجاد می‌کند. بسیاری از روحانیون و دوستان عزیز معمولا برای آنکه فضای اسلامی را نشان داده یا توصیف کنند، می‌گویند بروید ببینید در مکه و مدینه چه فضاهایی ایجاد شده است. حالا ما در اینجا کاری کرده‌ایم که می‌تواند زبانزد باشد.
یک روز فعالیت‌تان را در نجف برایمان توضیح دهید؟
در توصیف فعالیت دوستان و عزیزانی که اینجا کار می‌کنند، همین بس که بگویم هم‌اکنون در‌ ماه مبارک رمضان در گرمای فوق‌العاده در حال فعالیت هستند. اکثر روزهای سال در عراق شاهد طوفان و گردوغبار هستیم و زمستان هم بسیار سرد و خشک و استخوان‌سوز است و باعث می‌شود کارکردن در چنین شرایطی بسیار سخت و دشوار شود. علاقه و انگیزه‌ای که موجود است، باعث می‌شود تا برادران شرایط بد را تحمل کنند. علاوه بر مسائل اقلیمی و بحث آب و هوا، مسائل امنیتی هم دشوار است و همه می‌دانیم که عراق مسائل امنیتی ویژه‌ای دارد اما برادران همچنان در این شرایط امنیتی هم کار می‌کنند. ما در حالی فعالیت خود را به‌طور مستمر انجام می‌دهیم که شاهد انجام عملیات تروریستی در مناطق مختلف عراق هستیم؛ اقداماتی که شرایط کشور عراق را هم بر هم می‌زند اما به لطف خدا، دوستان همچنان به فعالیت و کار خود در پروژه ادامه می‌دهند. هیچ‌یک از اقدامات تروریستی تاکنون نتوانسته است برادران مخلص مجموعه را تحت‌تأثیر خود قرار بدهد و بچه‌های ما همچنان در مقابل تمامی این مسائل ایستادگی کرده‌اند. حتی بچه‌های مجموعه با پر کردن طوماری، بر آمادگی خود برای شرکت در دفاع از حرم‌های مطهر هم تأکید کرده و بعضا به‌طور بالفعل هم در این عرصه فعالیت کرده‌اند.
هم‌اکنون حرم حضرت علی(ع) به چه بازسازی‌های دیگری نیاز دارد؟
ابتدا من باید یک توضیح کلی در مورد مجموعه صحن خدمت خوانندگان عزیز روزنامه همشهری بدهم. مجموعه صحن حضرت زهرا(س) یک مجموعه ۲۲۰هزار مترمربعی است که در ۲ قسمت زیارتی و غیرزیارتی بنا شده است. زمین آن در حدود ۶۰هزار مترمربع است. ما یک مجموعه موتورخانه در این مجموعه داریم که سیستم سرمایش و گرمایش و نیز تأمین آب و برق مجموعه را به‌عهده دارد. با یک تونل ۵۰۰متری مجموعه موتورخانه را به مجموعه صحن متصل کرده‌ایم. در بخش غیرزیارتی هم چند مجموعه داریم که شامل موزه با ۱۷هزار مترمربع و کتابخانه با ۱۷هزار مترمربع است. مجموعه سرویس‌های بهداشتی‌ای را داریم که در حدود ۱۰۰۰چشمه سرویس بهداشتی را شامل می‌شود. در قسمت غیرزیارتی ما یک ساختمان دارالضیافه و هتل داریم ویک مجموعه هم داریم که دارالتولیه و اداری است که تقریبا تمامی قسمت‌‌های اداری حرم را به آنجا انتقال خواهیم داد.
در بخش زیارتی ما یک فضای مسقف ایجاد کرده‌ایم. درواقع، با توجه به اقلیم خاص شهر نجف اکثر فضاها به‌صورت فضاهای مسقف احداث شده است. دوستانی که در زمان زیارت اربعین به شهر نجف مشرف شده‌اند، می‌دانند که ما اربعین ۳سال قبل این مجموعه را به‌صورت موقت بازگشایی کرده بودیم که دوستان آمدند و دیدند. این بخش با صحن‌های موجود تفاوت قابل توجهی دارد. این فضای مسقف، شبستان هست، مسجد هست و فضاهای زیارتی که ما ان‌شاء‌الله در آینده‌ای بسیار نزدیک در اختیار زائران عزیز و گرامی قرار خواهیم داد.
همانطور که گفتم شرایط اقلیمی شهر نجف ما را بر آن داشت تا شرایطی را در صحن مطهر ایجاد کنیم که هم در فصل سرما و هم در فصل گرما زائران بتوانند به‌راحتی از آن استفاده کنند. من اگر بخواهم اینجا مقایسه‌ای بین حرم مطهر و صحن حضرت زهرا(س) انجام دهم، باید عرض کنم که حرم مطهر فضایی در حدود ۱۱۰در ۱۱۰مترمربع بوده است که نزدیک به ۱۱هزار مترمربع می‌شود اما این فضای جدید حدود ۲۲۰هزار مترمربع است که ۲۰برابر فضای موجود است. ۷۰درصد این فضا مسقف است. در فضای قدیم حرم حدود ۳هزار و۸۰۰مترمربع فضای مسقف وجود داشت که ما در نخستین فاز حدود ۱۶هزار مترمربع به آن اضافه کردیم و در ادامه نیز بین ۱۸۰تا ۲۰۰هزار مترمربع فضای مسقف به فضای مسقف حرم اضافه خواهیم کرد. در بخش زیارتی حدود ۷۰هزار مترمربع فضای مسقف در اختیار حرم قرار خواهیم داد که تا چندین و چند سال آینده می‌تواند نیاز حرم را در ایام پیک جمعیت برطرف کند.
لطفا چند خاطره از دوره حضور و فعالیت خود در نجف اشرف و در کنار حرم حضرت علی علیه‌السلام ذکر کنید.
اینجا هر روزش یک خاطره است. فعالیت و پیشرفت در این مجموعه با توجهات خاص حضرت امیر المؤمنین علی‌علیه السلام در حال انجام است. شاید همین که این مجموعه در این زمان و فرصت محدود به این پیشرفت قابل توجه رسیده است، خود از عنایات حضرت امیر المؤمنین بوده باشد. ما خیلی از مسائل را در داخل عراق داشتیم که با همین عنایات و توجهات بر‌طرف شده که من چند نمونه از آن را خدمت‌تان عرض می‌کنم.
با توجه به شرایط خاص عراق، ورود سیمان به این کشور ممنوع شد. با هماهنگی‌هایی که با دولت عراق انجام شد، ما برای بررسی این مسئله به وزارتخانه مربوطه در بغداد مراجعه کردیم. وقتی وارد مجموعه آنها شدیم آنها از همان ابتدا تأکید می‌کردند که این مسئله غیرقابل حل بوده و دستور ممنوعیت ورود سیمان با امضای شخص نخست‌وزیر عراق است و قابلیت حل شدن ندارد، مگر آنکه شخص نخست‌وزیر، خودشان این دستورالعمل را تغییر دهند. ۲روز اول حضورمان در بغداد، مجدانه پیگیری می‌کردیم اما این پیگیری‌های ما نتیجه‌بخش نبودند. آخر وقت روز دوم به محل اسکان خود در کاظمین بازگشتیم و به زیارت امامین کاظمین مشرف شدیم. من در حرم کاظمین رو به حرم حضرت جواد(ع) کردم و خطاب به ایشان گفتم این صحن مربوط به مادرتان است و اگر کاری انجام شود باید به‌دست شما انجام شده و این مشکل حل شود. به هر شکل ما که ایرانی هستیم و وابسته به امام رضا(ع)، شما را به‌عنوان آشنای خود می‌دانیم و از شما این درخواست را می‌کنیم. هنوز یادم هست که آخر وقت روز پنجشنبه بود. از حرم که بیرون آمدیم دیگر تصمیم گرفته بودیم به نجف بازگردیم و حتی از شهر کاظمین هم خارج شده بودیم.
تقریبا ۲۰دقیقه در جاده خروجی بغداد به طرف نجف هم حرکت کرده بودیم که یکی از این دوستان که از وکلای دفتر آقای حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق هستند با ما تماس گرفتند که همین الان برگردید، من هماهنگ کردم که کارتان انجام شود. اما دوستی که نماینده حرم حضرت علی(ع) بود به ما گفت که تصور نمی‌کنم امروز بتوانیم به این کار برسیم چون شخصی که مسئول این کار است اهل بصره بوده و عازم فرودگاه شده است تا به آنجا پرواز کند و تصور نمی‌کنم که به او برسیم. به هر حال، ما به سوی آن اداره‌ای که باید می‌رفتیم، بازگشتیم. وقتی به آنجا رسیدیم دیدیم آن فرد مورد نظر هم در اداره است. ظاهرا او مدارک خود را جا گذاشته بود و به همین‌خاطر به اداره مراجعت کرده بود. خوشبختانه ما توانستیم امضا را بگیریم و خدا را شکر با موفقیت به نجف بازگشتیم.
ببینید تمامی این مسائل به‌دست مبارک اهل‌بیت در گردش است و اگر عنایت خاص اهل‌بیت نبود، شاید در این مجموعه که در حال فعالیت هستیم، با این سرعت و آن کیفیت نمی‌توانستیم کار کنیم. خاطره جالب دیگری هم دارم. همانطور که می‌دانید ما بازدید‌کننده‌های زیادی در مجموعه داریم، شاید یکی از محروم‌ترین استان‌هایی که مردمش به زیارت این مجموعه می‌آیند مربوط به هموطنان ما در خراسان جنوبی است و جالب است که بیشترین کمک‌های صورت‌گرفته نیز از این استان و توسط این مردم شریف به‌دست ما می‌رسد. شماری از این بازدید‌کنندگان که از زائران این استان بودند، جزو قالی‌بافان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی بودند. آنها به‌طور داوطلبانه به بافت قالی و هدیه آن به صحن مطهر پرداخته‌بودند. وقتی که از صحن بازدید کرده و فعالیت‌های آن را دیدند، همان دوستان عزیز با وجود شرایط بد مالی، حدود ۲۰میلیون تومان گوشواره و النگو و… جمع کرده و به ساخت صحن کمک کردند! شاید برخی خرده بگیرند که این پول‌ها باید در جاهای دیگری هزینه بشود اما شاهد آن هستیم که مستضعف‌ترین و فقیرترین اقشار جامعه نیز در این کار سهیم بوده و به ساخت و بازسازی عتبات کمک می‌کنند و ان‌شاء‌الله خدا از آنها و از من حقیر و دوستان و همکارانم این عمل را مورد پذیرش قرار دهد.
خب، در آخر اگر حرفی دارید بگویید
مسئله دیگری را هم که می‌خواستم اینجا خدمت‌تان عرض کنم آن است که ما در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی سعی کردیم مصالحی را که در صحن مورد استفاده قرار می‌دهیم به‌طور کامل از جمهوری اسلامی ایران تهیه کنیم. می‌شود گفت به غیر از مواردی که مجبور بودیم آن را از خارج کشور تهیه کنیم، اکثر این مبالغی که به‌عنوان کمک‌های مردمی در ستاد به دستمان رسیده را با خرید مصالح به ایران بازگشت داده‌ایم و به نوعی به صادرات محصولات ایرانی به کشورهای خارجی و استفاده از این محصولات به جای برندهای خارجی کمک کرده‌ایم. همچنین توانستیم هزار و۲۰۰ نفر از پرسنل ایرانی را به‌صورت ثابت در کشور عراق مشغول به‌کار کنیم که این عدد قابل توجهی است. این رقم البته صرفا در رابطه با پروژه صحن حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها بوده و بقیه پروژه‌ها آمار مخصوص به‌خود را دارند که تقریبا مجموعا به ۳هزار نیروی کار ایرانی می‌رسد.

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*