نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

پروژه مرتفع سازی گنبد مطهر حضرت سیدالشهدا(ع)، تا سال ۹۸ به پایان می‌رسد ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

مدیر پروژه مرتفع سازی گنبد مطهر حضرت سیدالشهدا (ع) از ساخت گنبد جدید در کرمان و نصب آن تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

مهندس علی مهاجری در ابتدا با اشاره به مطالعات این پروژه گفت : طرح مطالعاتی پروژه لاغر سازی ستون ها و مرتفع سازی گنبد از سال ۹۰ آغاز و به مدت ۴ سال ادامه یافت .

وی افزود : پس از مطالعات در سال ۹۴ کار لاغر سازی ستون ها آغاز شد ، فاصله ستونها تا ضریح حضرت سیدالشهدا (ع) ۷۰/۱ متر بود که در ایام شلوغی مانند اربعین برای زوار، زیارت را مشکل کرده بود . کار لاغر سازی آغاز و فاصله ستون ها تا ضریح مطهر به ۳۰/۴ متر می رسد .

وی تصریح کرد : ستون ها لاغرسازی و تقویت می شود . اول ریشه ستون داخل زمین تقویت شده بعد یک دیوار آبند در ستون اجرا می شود . یک فونداسیون بتن ریزی به ارتفاع ۲۰ سانتی متر اجرا و شبکه های ال موتوری بسته و دور تا دور ستون بتن ریزی می شود .

وی خاطر نشان کرد : مقاومت بتن در هر سانتی متر مربع بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم است که مقاوم برابر انفجار است . آجرهای به کار رفته در ساختمان گنبد مربوط به ۹۰۰ سال پیش است ، و در زمان خاندان آل بویه ساخته شده است .

وی تاکید کرد : قسمت سنگفرش به بالا و نقاشی های دیواره مربوط به ۵۰۰ سال پیش است و بقیه موارد کم کم به آن اضافه شده است . پس از ستون بندی دیواره ها کابل کشی می شود که هر کدام با وزنی حدود ۲۰ تن کشیده شده و باعث می شود تمام وزن گنبد از روی آجرها برداشته شده و به روی دیواره بتنی بیاید .

مهندس مهاجری در ادامه همچنین گفت : هنر ما این است که بدون از بین بردن ستون ها آن را مقاوم سازی می کنیم . دیوارها به فوندانسیون وصل و هیچ باری روی دیواره قدیمی نیست . ستون ها را هم کاملا برش زده و میله های پلت فرم درون آن می گذاریم .

وی افزود : پلت فرم ها کار یکپارچگی و توزیع بار را در سطح ستون دارد . گنبد آجری فعلی حرم امام حسین (ع) حدود ۱۲۰۰ تن وزن دارد که البته به بقیه ستون ها کار ندارد . وزن گنبد دور چوب ها و ملات هاست . چوب ها را طی سالیان گذشته موریانه ها خورده اند و ملات ها دیگر قدرت چسبندگی ندارند.

وی تصریح کرد : زیر طاق ها ال موتور بندی شده و همان مصالح ساختمانی با قدرت مقاومت ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم در سانتی متر مربع و ضد انفجار را اجرا می کنیم . لایه بتونی زیر قوس ها به دلیل محدودیت فضای کاری به صورت دستی بتن ریزی می کنیم .
وی خاطر نشان کرد : بتن متراکم از ترکیبات سیلیس ، سیمان ، پودر سنگ ، الیاف ، داخل ستون است که آن را محکم و ضد انفجار می کند .

وی سپس به بخش آینه کاری سقف های حرم پرداخت و گفت : بخش آینه کاری را عاشقان سیدالشهدا (ع) از شهر شیراز انجام می دهند و این بخش هم با تلفیق آینه کاری قدیم و مدرن امروزی انجام می شود .

وی در مورد ساخت گنبد حرم امام حسین (ع) گفت : گنبد قدیمی برداشته نمی شود ، و در شعاع دومتر با فاصله گنبد قدیمی و۸ متر ارتفاع از نوک گنبد قبلی احداث می شود . گنبد جدید از سازه های فلزی جدید است که از مقاوم ترین و و سبک ترین بتن ساخته ووزن آن حدود ۲۲۰ تن است .

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*