نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

اسکان زائران اربعین در پروژه‌های عتبات/ اعطای ۳۵ هزار ویزای به خادمان اربعین در سال ۹۵/ نقش اربعین در وحدت ملتها ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه میزبانی عراقی‌ها از میهمانان اربعین با افتخار صورت می‌گیرد گفت: اربعین بهترین فرصت برای نزدیکی قلوب ملت‌های شیعه بوده و حتی موجب ادغام فرهنگی ایرانی‌ها و عراقی‌‌ها شده است

حسن پلارک در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس با تأکید بر اینکه اعتاب مقدسه یکی از بهترین وجه‌های مشترک بین ایران و عراق است، گفت: مردم شیعه و عزیز عراق عشق و علاقه وافری به اعتاب مقدسه به مانند مردم ایران دارند و شیعیان هر دو کشور برای زیارت اهل بیت جان می‌دهند.

نقش اربعین در وحدت ۲ ملت

وی افزود: حضور زائرین و تردد آنها بین ایران و عراق به لطف خداوند در طول ده سال گذشته افزایش یافته و در آستان علی‌بن موسی الرضا(ع) در مشهد به عینه حجم گسترده زائران عراقی را مشاهده می‌کنیم، ضمن اینکه نصف جمعیت حاضر در اعتاب مقدسه هم ایرانی است.

رئیس بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه رفت و آمدهای زائرین ایرانی و عراقی به کشورهای یکدیگر موجب پیوند عمیق‌تر این دو ملت شده و موفقیت بزرگی به حساب می‌آید، تصریح کرد: کنگره اربعین حرکتی است که مردم عزیز و شیعه عراق با اهمیت زیادی به آن نگاه می‌کنند که الحاق مردم ایران برای حضور در این راهپیمایی توانسته ابعاد عمیق‌تری به آن دهد، ضمن اینکه میزبانی عراقی‌ها از زائرین اربعین هم بهتر و بیشتر دیده می‌شود.

پلارک اظهار داشت:‌ میزبانی عراقی‌ها از میهمانان اربعین با افتخار صورت می‌گیرد که در مجموع می‌توان گفت اربعین بهترین فرصت برای نزدیکی بیش از پیش قلوب دو ملت شیعه و عراق است به طوری که حضور میلیونی ایرانی‌ها در عراق و در مراسم اربعین موجب ادغام این دو ملت شده و دیگر بحث جدایی آنها مطرح نیست، چرا که همه آنها یک ملت واحد هستند.

کنگره عظیم اربعین تماما مردمی است

وی با بیان اینکه مراسم اربعین، حرکتی دولتی و سازمانی تعریف شده و اداری نیست، تصریح کرد: مقام معظم رهبری تأکید فراوانی بر مردمی بودن برگزاری مراسم اربعین دارند، البته الزامات کار و گستردگی آن می‌طلبد سازماندهی و نظم خاص و ابزارهای لازم مانند مقررات سیاسی و امنیتی بین دو کشور فراهم شود، لذا نمی‌توان آن را کلاً مردمی دانست ضمن اینکه مقررات کنسولی بین دو کشور هم امری مردمی تلقی نمی‌شود و نیازهای خاص خود را دارد.

وی اظهار داشت: ‌خدمات زیربنایی مانند جاده و حمل و نقل و برقراری آنها به صورت مردمی، امکان‌پذیر نیست، لذا می‌طلبد که بخش‌هایی از دولت‌های ایران و عراق در این زمینه همکاری کنند.

رئیس بازسازی عتبات عالیات خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر، نظام و سازمانی تحت عنوان ستاد مرکزی اربعین در ایران تشکیل شده و در عراق هم چنین سازمان مشابهی ایجاد شده تا تعامل دو کشور در این موضوع به صورت ویژه‌تر برقرار شود و تصمیم‌گیری‌ها در سطح وزرای ۲ کشور ایران و عراق منجر به رفع مشکلات شود.

وی افزود: با آنکه میزبان اصلی اربعین، مردم عراق هستند، اما به این دلیل که فشار مضاعفی از سوی این عزیزان تحمل نشود، ما به کمک آنها رفتیم و تلاش کردیم که در زمینه خدمات اسکان، پذیرایی و موکبداری به زائران و موکبداری در داخل ایران، در مرزهای دو کشور و در کشور عراق کارهایی را انجام دهیم.

نقش کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه

پلارک تصریح کرد: سال گذشته فضای اسکان زائران ایرانی در عراق به ۸۰۰ هزار نفر رسید، ضمن اینکه روزانه هم بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار پرس غذا در بین زائران توزیع شد که تمامی این اقدامات، مردمی بوده و هیچ‌گونه بودجه دولتی در این زمینه وجود نداشته است.

وی اظهار داشت: کمیته جذب مشارکت‌های مردمی،‌اسکان و تغذیه در ستاد مرکزی اربعین تشکیل شده است که محور اصلی این ستاد، همین کمیته بود که البته مسئولیت آن برعهده ستاد بازسازی عتبات عالیات گذاشته شده است.

رئیس بازسازی عتبات عالیات افزود: کمیته جذب مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه نقش هماهنگی در سازماندهی و هدایت کمک‌های مردمی برعهده دارد، البته بدون کمک های مردمی بدون توجه به عدم دریافت بودجه دولتی کار سختی است.

وی گفت: در سنوات گذشته دستگاه‌های متعدد در استان‌های مختلف موکب‌هایی را تشکیل می‌دادند که ما تلاش کردیم که این موکب‌ها را سازماندهی و مدیریت کرده و محل‌های استقرار آنها و وظایف‌شان را تقسیم کار کنیم.

پلارک با بیان اینکه شهرداری تهران در سه سال گذشته در امر خدمت‌رسانی به زائران اربعین اقدامات درخشان و بزرگی انجام داده و مشکلات زیادی را حل کرده، تصریح کر د: ستاد اربعین آستان قدس رضوی هم در ایام اربعین توانسته گره‌گشای مشکلات زیادی بوده و بحران‌های زیادی را حل کرده است.

افزایش زمان میزبانی

رئیس بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه ۳۰ ستاد در ۳۰ استان کشور درباره خدمت‌رسانی به زائرین اربعین تشکیل شده و استانداران هم موظف به پیگیری مصوبات این جلسات هستند، گفت: ستاد بازسازی عتبات عالیات به عنوان متولی جذب مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه، براساس دستورالعمل ستاد مرکزی اربعین موظف به جایابی، مدیریت موکب‌ها و هماهنگی اقدامات آنها درامر اربعین است.

وی تصریح کرد: الطاف خداوند و همت همه دست‌اندرکاران بخش اربعین در سال گذشته موجب شد تا حتی یک مورد زائر ایرانی اربعین از خدمات ارائه‌شده به وی در زمینه اسکان و تغذیه اظهار نارضایتی نکند که البته می‌کوشیم این خدمات را در سال جاری گسترش دهیم، این در حالی است که در سال ۹۳ و ۹۴ در زمینه اسکان و تغذیه مشکلات زیادی داشتیم.

پلارک در توضیح بیشتر این موضوع اظهار داشت: فرهنگ عراقی‌ها در اربعین اینگونه است که آنها فقط یک روز قبل از اربعین به کربلا آمده و در روز اربعین به منازل خود بازمی‌گردند، در حالی که موکب‌های ایرانی حتی ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از اربعین هم برپا بوده و همین فرهنگ ایرانی‌ها باعث شده که طرف عراقی هم استقرار و جمع‌آوری موکب خود را براساس فرهنگ ایرانی‌ها تغییر دهد.

پلارک با اشاره به بروز برخی مشکلات در زمینه حمل و نقل زائران اربعین در داخل ایران خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ مشکلات حمل و نقل زائران اربعین در ایران به حداقل ممکن رسید.

اربعین و لزوم توسعه حرم‌ها

وی با بیان اینکه تمامی اقدامات صورت گرفته در ستاد بازسازی عتبات عالیات دو وجه دارد، گفت: توسعه اعتاب مقدسه و ایجاد زائرسراها بخشی از این دو وجه است.

رئیس بازسازی عتبات عالیات افزود: طرح‌های توسعه اعتاب مقدسه با سرعت بالا در حال انجام است، به طوری که در صحن حضرت زهرا«س» در حرم مطهر علوی در اربعین سال گذشته بیش از ۵۰ هزار زائر در آن اسکان پیدا کرد، البته در اربعین سال جاری هم تلاش داریم تا خدمات اسکان خود را به زائرین در این صحن افزایش دهیم.

وی گفت:‌ در کربلا فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر سیدالشهدا(ع) به نام صحن عقیله بنی‌هاشم(س) به صورت جدی در حال پیگیری است که در مرحله نهایی ۱۶۰ هزار مترمربع به ظرفیت زیربنای حرم افزوده خواهد شد و می‌کوشیم تا در اربعین سال جاری از این محل برای اسکان تعدادی از زائرین اربعین استفاده کنیم، ضمن اینکه در سال ۹۸ هم قطعاً بیش از ۵۰۰ هزار زائر در این صحن اسکان پیدا خواهند کرد.

پلارک با اشاره به توسعه حرم‌ مطهر امامین عسکریین علیهم السلام در سامرا و حرم امامین جوادین علیهم السلام گفت: در سال جاری بیش از ۶۵ هزار مترمربع در بال‌های شرقی و غربی حرم امامین جوادین علیهم السلام به زیربنای آن افزوده خواهد شد که در مجموع می‌تواند تأثیر بالایی در جذب زائر و افزایش رفاه آنها داشته باشد.

رئیس بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: تمامی این اقدامات جز با عنایت خاص اهل‌بیت، چیز دیگری نیست، البته تمامی اقدامات ما براساس کمک‌های مردمی و نذورات خیرین و مشارکت‌های مردم عاشق اهل‌بیت صورت می‌گیرد.

صدور پروانه موکب‌داری

وی تأکید کرد: خدمات ستاد بازسازی عتبات عالیات به عنوان متولی کمیته جذب مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه در سال‌های آینده به صورتی برنامه‌ریزی شده که فقط موضوع پذیرایی و تغذیه زائران اربعین موجب انتقال اجناس و کالا به کشور عراق خواهد بود و می‌کوشیم تا پتو، چادر و امکانات اسکان و خواب را به عراق انتقال نداده و به کشورمان بازنگردانیم و فقط در زمینه تغذیه از زائران خدماتی داشته باشیم.

پلارک خاطرنشان کرد: اربعین سال گذشته به این دلیل که برنامه‌ریزی ما برای پذیرایی از زائرین برای طول ایام ۱۵ روز بود، اما امکان پذیرایی به این دلیل که طول این ایام به ۲۰ تا ۲۵ روز افزایش پیدا کرد، منجر به آن شد تا ۴۰۰ کامیون تغذیه و پذیرایی در لحظات آخر به کشور عراق اعزام شود، ضمن اینکه برخی زائران هم در ایام اربعین، به سامرا و کاظمین هم رفته بودند و نیاز بود تا خدمات به آنها هم ارائه شود، به طوری که در شهر سامراء برخی زیرساختهای آن دچار مشکل بود، اما ما توانستیم ۳۰ هزار زائر را در آن شهر اسکان داده و به کمک شهرداری منطقه ۲۲ تهران هم به ۵۰ هزار زائر خدمات داده شود.

وی گفت: کمیته جذب مشارکت‌های مردمی اسکان و تغذیه در ستاد بازسازی عتبات عالیات در اربعین سال ۹۵ به ۳۵ هزار خادم ویزای رایگان داد تا به زائران خدمات‌رسانی کنند.

رئیس بازسازی عتبات عالیات در پایان با اشاره به طرح شناسنامه‌دار کردن موکب‌های اربعین با مدیریت کمیته جذب مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: همه استانها و دفاتر این ستاد می‌کوشند تا ضمن نظم‌بخشی به موکب‌های فعال در امر اربعین گواهی یکساله فعالیت به آنها بدهند تا براساس شناسنامه و گواهی اعطایی به آنها، مجوز ورود به عراق صادر شده و موکب‌های برپا شده از سوی آنها به زائران خدمات ارائه دهند.

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*