نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

پرده برداری از ایوان مرمت شده باب القریش در حرم امامین جوادین علیهم السلام+تصاویر ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

در شب میلاد پر برکت امام موسی کاظم (ع) و با حضور مقامات ایرانی و عراقی از ایوان مرمت و بهسازی شده باب القریش در حرم امامین جوادین علیهم السلام پرده برداری شد

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، این ایوان تاریخی که به دست مهندسان، هنرمندان و استادکاران ایرانی با طراحی جدید و مقرنس های مسی زیبا، باز طراحی و ساخته شده، با طلای اهدایی تولیت حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام، آبکاری شده است.

حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در مراسم پرده برداری از این ایوان گفت: پس از بازسازی گنبد و گلدسته ها، مرمت ایوان باب المراد، سنگ کاری و کاشی کاری صحن ها، رواق ها و بازسازی مسجد صفویه و نیز ساخت درها، صندوفچه ها، روپوش مرقد و کتیبه های حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام امروز شراهد به ثمر نشستن خدمت دیگری از خادمان و محبان اهل بیت علیهم السلام در عتبات و در کاظمین هستیم.

وی این طرح را همانند سایر پروژه های ستاد بازسازی عتبات حاصل وحدت و مودت دو ملت شیعه عراق و ایران دانست و گفت: بازسازی این ایوان که میراث ارزشمندی از هنر و معماری ایرانی و اسلامی می باشد، از عید غدیر سال ۱۳۹۴ آغاز و پس از دوسال به اتمام رسید.

وی درباره ویژگی های این طرح گفت: ایوان تاریخی باب القریش به مساحت ۱۲۰مترمربع با استفاده از ۳هزارو۵۰۰قطعه بازطراحی و بهسازی شده است که پیش از این هنرمندان ایرانی در دوره قاجار آن را به روش مقرنس با نمای آئینه کاری تزئین کرده بودند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: بنا به درخواست تولیت حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام، این ایوان تاریخی با مقرنس و قطعات مسی با پوشش طلا بازسازی و مرمت شده است.

وی ضمن تجلیل از زحمات دست اندرکاران اجرای این طرح گفت: بی شک اجرای بیش از ۱۵۰پروژه عمرانی، صنعتی و هنری مختلف در اعتاب مقدسه و اجرای طرح های بزرگ توسعه حرم های مطهر میسر نمی شد مگر با مدد اهل بیت و حمایت های بی دریغ مردم، مسئولان و علمای اعلا در عراق و ایران به ویژه مرجعیت عالیقدر حضرت آیت الله سیستانی و حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی که همیشه با رهنمودها و دعای خیرشان پشتیبان خادمان عتبات بوده اند.

وی در پایان از همکاری سید علا موسوی رئیس دیوان وقف شیعی عراق، جمال الدباغ تولیت حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام و دکتر مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق تشکر کرد.

مشخصات فنی پروژه

ارتفاع ایوان تاریخی باب القریش در حدود ۹متر و دهنه ورودی آن حدود۴.۸متر است.

بررسی‌های دقیق‌ کارشناسی نشان می‌دهد که قدمت کاشی‌کاری‌های ایوان به حدود سال ۱۳۳۲هجری قمری و دوره قاجار برمی‌گردد.در برخی از کاشی‌کاری‌های سایر نقاط صحن مطهر نیز نام ناصرالدین شاه به وضوح قابل مشاهده است که موید قدمت تاریخی این سازه و نقش استادکاران و هنرمند ایرانی در ساخت آن است.

کار باز طراحی ایوان توسط مهندس احمد احمدی فاخر و زیر نظر مهندس محمد کریمی معاون صنعتی و هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات صورت می‌گیرد.براساس طراحی جدید، مقرنس‌های آئینه‌کاری گذشته جای خود را به طرح‌های جدیدی از مقرنس‌های مسی که با طلا آبکاری شده است، می‌دهد.

استادکاران و هنرمندان ایرانی برای ساخت این مقرنس زیبا از روش قالب معکوس گچی که توسط استاد حسین شیخی ساخته شده است، استفاده می‌کنند.کار ساخت و مونتاژ قطعات مقرنس‌ مسی که بر روی قالب گچی ساخته شده، توسط استادکارانی چون استاد پاکدل، عمادیان و نباتی در مشهد مقدس صورت گرفته است.

پس از اتمام مراحل ساخت در ایران، قطعات مسی به کاظمین منتقل و توسط تیم آب‌کاری به مدیریت دکتر حسینی با لایه نازکی از طلا به ضخامت حدود ۱۲ میکرون پوشش داده می‌شود و توسط استاد شیخی و قدرت الله جهاندیده نصب می‌شود.هزینه طلای این پروژه را تولیت حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام تامین کرده است.

در قسمت پائین‌مقرنس‌ها، کتیبه قرآنی زیبایی طراحی و اجرا شده است.در این کتیبه آیه ۲۳سوره شوری مشهور به آیه مودت اهل بیت و اجر رسالت به خط استاد مقدم قرارداد.

این آیه شریفه، توسط دستگاه‌های دقیق CNC بر روی ورقه‌های مسی تراشیده و با حاشیه زیبای اسلیمی آراسته شده که پس از میناکاری توسط استاد حیدری، با طلا آبکاری شده است.

در زیر کتیبه قرآنی و در قسمت بالای در ورودی مطلا نیز کتیبه حدیث طراحی و اجرا شده است.در این کتیبه، حدیث مشهور سفینه نجات اهل بیت از رسول اکرم(ص) به خط استاد مقدم با حاشیه‌های زیبای اسلیمی قلمزنی شده است که نیم ترنج‌های اسلیمی در بالای نوشته حدیث، زیبایی کتیبه را دو چندان کرده است.

در طرفین چارچوب در ورودی ایوان نیز از نقوش اسلیمی و خطائی که در برگیرنده اسامی ۱۴معصوم می‌باشد به شکل شجره معصومین استفاده شده است.

کار قلمزنی این نقوش توسط گروهی زیر نظر استاد سیدمصطفی احمدی در اصفهان صورت گرفته است.خطاطی اسامی معصویمن(ع) نیز توسط استاد خوانساری درون ترنج‌های داخل اسلیمی صورت گرفته و توسط استاد حیدری میناکاری و توسط گروه دکتر حسینی، با طلا آبکاری شده است.

افزون بر این، در ایوان باب القریش، دو قاب گره چینی نیز طراحی و اجرا شده است.

کار ساخت قطعات گره نیز توسط گروه استاد خزعلی صورت گرفته است.هر قاب شامل ۳۹ شمسه و در مجموع ۷۸شمسه می‌بیاشد که اسمائ الحسنی به خط استاد خوانساری نقش بسته است.

در مجموع حدود ۳هزارو۵۰۰قطعه در کل ایوان باب القریش توسط حدود ۳۰استادکار و هنرمند ایرانی از نقاط مختلف کشور به زیباترین شکل ساخته و نصب شده است.

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*