نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

توصیه‌های ضروری به خادمین موکب‌های اربعین حسینی ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

جمشید گودرزی قائم مقام ستاد بازسازی عتبات در امور اربعین با انتشار کتابی با عنوان «توصیه‌های ضروری به خادمین موکب‌های اربعین حسینی» محورها و توصیه‌های کلی را به موکب‌ها، خادمین و آداب معاشرت و زیارت ارائه کرد. این کتاب محورهای کلی و جزئی شامل؛ آداب زیارت، آداب معاشرت در سفر از زبان لقمان حکیم، محورهای کلی اصول ارزشی خادمین در موکب‌ها، محورهای کلی اصول حرفه‌ای خدام در موکب‌ها، توصیه‌های اخلاقی، بیایید اینگونه باشیم، باید‌ها و نبایدهای اربعین بخش‌هاست.در ادامه خلاصه ای از این کتاب را می‌خوانید

مقدمه:

سفر میلیونی زائران به عتبات عالیات در ایام اربعین، نشانه‌حیات و بالندگی نهضت بزرگ عاشورا و فرصتی بی‌نظیر برای پیروان اهل‌بیت علیهم‌السلام جهت معرفی این نهضت و حماسه بزرگ به جهانیان است.

پیاده‌روی زائران و عشاق اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در ایام اربعین و خدمت‌رسانی به آنها که خوشبختانه هر سال با شور و اشتیاق بیشتری انجام می‌شود، خالق صحنه‌های بسیار زیبایی است که در هیچ نقطه از دنیا نمی‌توان مانند آن را یافت.

بی‌تردید هر میزان این حضور با آگاهی و شناخت همراه باشد، می‌تواند بهره‌وری و استفاده از این مائده عظیم الهی را افزایش دهد و برای رسیدن به این مقصود، اولین و اساسی‌ترین گام، آموزش و توجیه در خصوص این سفراست.

مجموعه پیش‌رو یادآوری نکات مهم و اساسی به موکب‌داران خدوم است.

انتظار می‌رود با مطالعه و عمل به آن، دستمایه‌ای برای سفری خوب، همراه با معنویت باشد.

اطلاعات عمومی مورد نیاز مسئول موکب در ایران

۱) مسئول موکب، متولی یک اقدام معنوی مردمی است که با پیشنهاد مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان و بررسی جامع، به ستاد عتبات عالیات استان اعلام و توسط ستاد مرکزی پروانه دریافت می‌نمایند.

۲) مسئول موکب می¬بایست فردی امین، خادم واقعی عزاداران اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام، امانت‌دار، خوش‌رو، خوش‌برخورد، دارای سعه‌صدر، دارای نفوذ معنوی در جامعه و علاقه‌مند به انجام وظایف محوله باشد.

۳) هدف از برپایی موکب، خدمات دهی به زائرین اربعین اباعبدالله‌الحسین (ع) می‌باشد‌.

۴) جذب مشارکت مردمی از تمامی اقشار جامعه برای انجام خدمت‌رسانی در موکب باید در رأس برنامه‌های مدیر موکب قرار داشته باشد.

۵) جذب مشارکت‌های نقدی و غیرنقدی باید با هماهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان و برنامه‌ریزی دقیق صورت پذیرد.

۶) تشکیل ارکان موکب با همفکری هیئت‌امناءاز جمله تعیین مسئول مالی، پشتیبانی، فرهنگی و جذب نذورات از وظائف اصلی مسئول موکب می‌باشد.

۷) ایجاد مراکز جمع¬آوری وجوهات نقدی و غیر‌نقدی با هماهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان در محدوده جغرافیایی موکب در شهرستان

۸) هر مسئول موکب می‌بایست جهت فراهم نمودن امکانات لازم برای اسکان و پذیرایی، برابر با سهمیه ابلاغیه اقدام نماید.

۹) مسئول موکب باید از سلامت کامل و کارائی تجهیزات موکب اطمینان حاصل نموده و لوازم یدکی برای عیب‌های احتمالی آن‌ها به همراه داشته باشد.

۱۰) انجام هماهنگی جهت جذب کمک‌های نقدی و غیرنقدی در سطح شهرستان با ستاد بازسازی عتبات عالیات

۱۱) تهیه دفتر جمع‌آوری کمک‌های غیرنقدی با دادن رسید به اهداکنندگان ضروری می‌باشد و مجاز به افتتاح تنها یک حساب تحت نظر ستاد بازسازی عتبات عالیات استان می‌باشد.

۱۲) مسئول موکب موظف است جهت سهولت در امر پذیرایی به محض جمع‌آوری مواد مصرفی با استفاده از عوامل موکب نسبت به بسته‌بندی مناسب،قبل از ارسال به عراق اقدام نماید.

۱۳) تشکیل جلسات مرتب و مؤثر با حضور اعضاء هیئت‌امنا موکب جهت بررسی عملکردها و اقدامات میدانی مورد نیاز می‌بایست مدنظر قرار گیرد.

۱۴) موکب‌های استقراری در عراق حتی‌المقدور تلفیقی از اسکان، پذیرایی و خدمات مور نیاز زائران باشند.

۱۵) در صورتی که مسئول موکبی توان ایجاد سایر خدمات در موکب خود را دارد نوع فعالیت را در تفاهم‌نامه اولیه با ستاد عتبات عالیات استان قید و در زمان برپایی موکب نیز با توجه به تعهد ایجادشده پاسخگویی زائران و بازرسان ستاد بازسازی عتبات عالیات را داشته باشد.

۱۶) تعداد خادمین موکب بستگی به میزان سهمیه و نوع خدمات موکب در پروانه صادر شده دارد.

۱۷) مسئولین موکب ملزم به اجرای مفاد تفاهم‌نامه منعقده فی‌ما‌بین با ستاد استان می‌باشند.

۱۸) مسئول موکب می‌بایست لیست اقلام سرمایه‌ای و مصرفی خود را جهت درج در سامانه مرکزی حداکثر یک ماه قبل از اعزام به پشتیبانی ستاد استان خود تحویل نماید.

۱۹) مسئول موکب باید به محض مراجعت از عراق گزارش مالی خود را به صورت شفاف و با حضور هیئت امناء به ستاد عتبات عالیات استان ارائه نماید.

۲۰) جلسات تقدیر وتشکر از عوامل موکب، اشخاص و سازمان‌هایی که موکب را همراهی نموده‌اند در خاتمه مأموریت اربعین بسیار ارزشمند و اثربخش خواهد بود.

اطلاعات عمومی مورد نیاز مسئول موکب در عراق

۱) مجموعه اقدامات موکب در کشور عراق در بحث خدمات‌رسانی به زائرین حسینی می¬بایست با هماهنگی و محوریت ستاد بازسازی ستاد عتبات عالیات استان در عراق صورت گیرد.

۲) از برقراری هر گونه ارتباط با مسئولین عراقی و ایرانی یا سایر مراجع در عراق بدون هماهنگی با ستاد بازسازی عتبات عالیات استان در عراق پرهیز شود.

۳) ملاک صدور مجوز فعالیت موکب در سال¬های بعد منوط به هماهنگی کامل مسئول موکب با کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه استان خواهد بود.

۴) موکب‌هایی که خدماتی از قبیل چای و نوشیدنی ارائه می‌نمایند‌ می‌بایست به نحوی برنامه‌ریزی کنند که به صورت تمام وقت به زائرین سرویس ارائه گردد.

۶) استقرار و اسکان نیروهای موکب در کنار موکب و با مسئولیت شخص مسئول موکب خواهد بود.

۷) به خادمین موکب¬ها ابلاغ گردد از آوردن هر گونه مدرک شناسایی به جز گذرنامه به داخل کشور عراق اعم از شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه، کارت شناسایی قویاً پرهیز گردد.

۸) هر موکب پذیرایی باید دو بخش کامل را برنامه‌ریزی نماید که افراد ضمن انجام کار به‌موقع و سریع دچار فرسودگی هم نشوند و شیفتی بتوانند امورات خود را به نحو احسن انجام دهند.

۹) مسئول موکب می‌بایست از محل استقرار موکب، انبارها، محل پذیرایی از زائرین و مسئولین ذی‌ربط، اطلاعات کاملی را در اختیار داشته باشد.

۱۰) تردد اعضاء موکب در کشور عراق به جز محل مأموریت می‌بایست با هماهنگی و اطلاع مسئول ستاد استانی مستقر در عراق صورت گیرد.

۱۱) مسئول موکب می‌بایست از تمام توان برای پذیرایی در شأن زائران اربعین در بهترین شرایط استفاده نماید.

۱۲) مسئول موکب ملزم به ارائه گزارش از عملکرد روزانه موکب به ستاد بازسازی عتبات عالیات استان و ستادهای مستقر در عراق می‌باشد.

۱۳) مسئول موکب می‌بایست از شروع تا خاتمه عملیات خدمات‌رسانی از تمام نیروها‌ به صورت کامل استفاده نماید و حضور تمامی نیروها تا پایان عملیات خدمات رسانی به زائرین الزامی می باشد.

۱۴)کنترل دقیق تردد نیروهای موکب در مسیرها و کشور عراق توسط مسئول موکب الزامی است.

۱۵) استفاده کامل و بهینه از امکانات و اقلام انتقال داده شده با برنامه¬ریزی دقیق درکشور عراق

۱۶) هزینه انتقال جابجایی، تغذیه خادمین موکب‌ها از حرکت تا مراجعت (داخل ایران و عراق) به صورت کامل به عهده مسئول و هیئت امناموکب بوده وستاد عتبات عالیات مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

۱۷) تنها مرجع تعیین میزان مبلغ دریافتی از اعضاء موکب، مسئول و هیئت امناء موکب با هماهنگی کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه استان می‌باشد.

نحوه جذب و به‌کارگیری اعضاء موکب

۱) افراد موکب می‌بایست مؤمن، متعهد، متخصص در زمینه کار محوله،دارای سلامت جسمی و روحی، علاقمند و با انرژی و مقید به انجام کار باشند.

۲) از جذب، انتقال و بکارگیری افرادی که مشکوک به مصرف مواد مخدر هستند به عنوان خادم موکب قویاً پرهیز گردد.

۳) با بررسی دقیق عملکرد افراد موکب در سال ۹۵ محاسن ومعایب را دقیقاً در جمع خود بررسی و با گزینش مناسب¬تر از افراد توانمند و علاقمند و متخصص¬تر بهره‌گیری شود.

۴) مسئول موکب از بدو عضوگیری باید بداند چه افرادی برای تصدیِ چه مسئولیتی باید پذیرش شوند وسعی شود افرادی را با خود همراه نمایند که دارای کارایی لازم برای انجام کارها باشند.

۵) شناسایی و جذب خادمین موکب‌ها از دو ماه قبل از مراسم اربعین باید توسط مسئول موکب انجام شود.

۶) رفتار مسئول‌ موکب با خادمین و خادمین با زائرین باید در نهایت ادب و احترام و حسن خلق باشد.

مدارک موردنیاز ثبت‌نام و زمان تحویل مدارک اعضای موکب

۱) نحوه اخذ ویزای عوامل موکب

الف: ۲ قطعه عکس ۳×۴ رنگی زمینه سفید، اصل پاسپورت، فیش واریزی هزینه‌های صدور ویزا، فیش واریز هزینه‌های سفر خادمین موکب برابر تصمیمات ستاد بازسازی عتبات عالیات استان

تبصره: در صورت رایگان بودن ویزا، می‌بایست هزینه مربوطه حذف گردد.

۲) ارائه مدارک جهت صدور کارت شناسایی به ستاد استان مربوطه

الف): ۲قطعه عکس ۳×۴ – فتوکپی از پاسپورت

ب): هویت خادمین موکب¬ها توسط مسئول موکب می‌بایست تأیید و به ستاد شهرستان و عتبات استان جهت صدور ویزابه همراه کارت شناسایی معتبر اعلام گردد.

۳) مدت اعتبار پاسپورت (حداقل شش ماه از زمان تحویل)

۴) زمان تحویل پاسپورت اعضاء موکب به ستاد حداکثر دهم محرم می‌باشد.

۵) مسئول موکب تمام مدارک و مستندات افراد موکب را باید از یکم تا حداکثر دهم محرم تحویل ستاد نماید.

ضوابط اعزام خودروهای حامل بار موکب‌ها از ایران به داخل عـراق

۱) تمامی خودروها باید در سیستم مسلم (از طریق ستاد بازسازی عتبات عالیات استان) ثبت گردد.

۲) خودروهای ثبت شده در سامانه جهت اخذ مجوز نباید قدیمی‌تر از ۲۵ سال باشد.

۳) راننده باید صاحب خودرو بوده و سند خودرو بنام وی‌باشد در غیر این صورت ارائه وکالت‌نامه رسمی الزامیست.

۴) خوردو می‌بایست حداکثر دارای نفر راننده مجرب علاقمند سالم از نظر جسمی و روحی (مشکوک نبودن به استفاده از مواد مخدر و غیر مجاز) باشد و از خروج خانواده همراه با خودرو ممانعت به عمل خواهد آمد.

۵) پاسپورت رانندگان و مدارک خودرو شامل (کارت ، بیمه‌نامه، مدارک مالکیت و سند و وکالت تام از مالک خودرو) باید حداکثر اول تا پنجم محرم تحویل ستاد بازسازی عتبات عالیات استان گردد.

۶) از پذیرش و ثبت‌نام رانندگان خودروهای که در سال قبل موجب تخلف، نافرمانی، ترک محل استقرار بدون هماهنگی گردیده در سال‌های آتی خودداری گردد.

۷) تأمین خودرو وراننده جهت انتقال اقلام موکب‌، توسط مسئول موکب با بررسی صلاحیت‌های اولیه انجام و مراتب را به پشتیبانی ستاد بازسازی عتبات عالیات جهت انجام اقدامات اعزام خودرو اعلام نماید.

۸) همراه داشتن برخی از اقلام خاص اعم از دارو، سوخت و … ملزم به اخذ مجوز خاص خواهد بود.

۹) اعلام شرایط زمان حرکت خودروها (رفت و برگشت)، توقف، بارگیری و حمل امکانات به عهده ستاد‌ بازسازی عتبات خواهد بود.

۱۰) جهت اخذ اطلاعات بیشتر در خصوص اعزام خودرو با معاونت پشتیبانی ستاد مرکز هماهنگی بعمل آید.

اقدامات ایمنی، حفاظتی و امنیتی

ایمنی:

۱) در شناسایی محل مناسب برای برپایی موکب دقت لازم صورت گرفته و در کشور عراق سعی شود چینش چادرها و سایر امکانات برپایی موکب به گونه ای باشد که حتی الامکان، موکب‌های ایرانی بطور پیوسته در کنار یکدیگر قرار نگیرند.

۲) از قرار دادن کپسول های گاز و سایر وسایل مورد نیاز برای سوخت، در نزدیک چادرها و محل های استراحت و پذیرایی زائرین، جلوگیری به عمل آید.

۳ ) از قبول هرگونه مواد خوراکی تحت عناوین نذری و … جهت تهیه غذاها و نوشیدنی ها از افراد ناشناس خودداری گردد.

۴) از برپایی آتش نزدیک اماکن استراحتی همانند چادرها قویا خودداری به عمل آید.

۵) مخازن سوخت جهت سیستم گرمایشی یا آشپزخانه و همچنین مخازن آب مصرفی، دور از دسترس افراد غیر مجاز و در محل مناسبی که همواره تحت دید و کنترل باشند، قرار گیرند و بطور روزانه از امکانات و وسایل سرمایشی و گرمایشی بازدیدهای لازم به عمل آید تا از حوادث احتمالی جلوگیری شود.

۶) همواره به تعداد کافی کپسول آتش نشانی و سایر اقلام مورد نیاز اطفاء حریق در اطراف محل های استراحت و پخت و پز در دسترس بوده و نحوه استفاده از آنها به مسئولین موکب آموزش داده شود.

۷) برای سیم کشی برق و راه اندازی سیستم های روشنایی و سرمایشی و گرمایشی، حتما از افراد خبره استفاده نموده و از وسایل استاندارد برای این امور استفاده شده و از دستکاری سیستم‌های برقی توسط افراد آماتور، جلوگیری به عمل آید.

۸) در تهیه مواد غذایی، به کیفیت و تاریخ انقضای مواد دقت کافی اعمال گردد و از خرید در حاشیه راهها و اماکن ناشناس خودداری و حتی الامکان سعی شود که اجناس مورد نیاز، از بازارهای داخل کشور تامین گردد.

۹) در صورت امکان، در موکب‌های بزرگ که پذیرش تعداد زیاد زائر دارند؛ پزشک، امکانات درمانی سرپایی و آمبولانس پیش بینی گردد.

حفاظتی و امنیتی:

۱) در انتخاب اعضای اصلی و اداره کننده موکب، دقت کافی صورت گرفته و الزاما افراد بکارگیری شده، با شناخت دقیق و حتی الامکان، معرفی و تایید از سوی افراد سرشناس و شناخته شده مثل ائمه جمعه و جماعات، پایگاه های بسیج، هیئت ها امنای مساجد و افرادی از این قبیل، انتخاب و بکارگیری شوند.

۲) شماره تلفن های ضروری مربوط به پلیس محلی، مسئولین ستادهای عتبات استان مربوطه ( رییس ستاد، مسئول حراست ستاد، مسئول ستاد اربعین استان و سایر شماره های ضروری و مورد نیاز) را اخذ نموده و در دسترس داشته باشید تا در مواقع لزوم، مورد دسترسی سریع قرار گیرد.

۳) در اسرع وقت لیست کامل و دقیق از افراد موثر و اعضای دست اندرکار موکب را به همراه محل برپایی موکب، تحویل ستاد اربعین و حراست ستاد استان مربوطه نمایید.

۴) بطور دقیق بر تهیه مواد اولیه طبخ عذا و سپس طبخ و توزیع آن نظارت و اشراف کامل داشته باشید و از نزدیک شدن افراد ناشناس به ظروف طبخ غذا ممانعت به عمل آید.

۵) الزاما زائرین با مدارک شناسایی کافی و معتبر، در موکبها پذیرش شده و ضمن درج نام و مشخصات آنها در جدول های از قبل تهیه شده، نظارت دقیق بر ورود، اسکان و خروج افراد صورت پذیرد.

۶) همکاری کامل با مسئولین حراستهای ستادهای استانی و مرکز در جهت بازدید و نظارت های لازم به عمل آید.

۷) حتی الامکان کلیه عوامل اجرایی هر موکب از لباس متحد الشکل و کارت های شناسایی یکسان استفاده نمایند تا افراد غریبه امکان نفوذ به عنوان عوامل اجرایی را نداشته باشند.

۸) جهت برقراری نظم و امنیت، حتما برای هر موکب تعدادی از افراد شناخته شده و آشنا به مسائل نگهبانی و … را به عنوان نگهبان ، بخصوص در ساعات شب و به هنگام استراحت زائرین، بکارگیری نمایید تا بطور ۲۴ ساعته، ورود و خروج افراد زائر را تحت نظر داشته و درصورت لزوم و برخورد با موارد مشکوک، سریعا مسئولین حراست ستادهای استانی یا مرکزیت را در جریان قرار دهند. ضمناً لازم است که در موکبهای دائر شده در کشور عراق، از به اصطلاح «پلیس‌بازی»‌هایی که ممکن است برای سیستم پلیس و دستگاههای امنیتی عراق ایجاد حساسیت نماید، خودداری به عمل آید.

۹) به هنگام خروج از مرز ایران و ورود به مرز عراق، به هیچ عنوان، افراد غریبه را در موکب خود داخل ننموده و از قبول بار امانتی سایر افراد جهت انتقال به داخل خاک عراق، اکیدا خودداری شود.

۱۰) از بحث و جدل با مسئولین و دست اندرکاران سایر موکبهای اطراف بخصوص موکبهای مربوط به جریانات ضد نظام جمهوری اسلامی ( اعم از ایرانی و غیر ایرانی) و نشان دادن عکسالعمل‌های احساسی، قویاً خودداری به عمل آید.

دانستنی‌های فرهنگی موکب‌های خدماتی در مراسم اربعین

کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی، پیوست فرهنگی موکب های خدماتی را که به ارائه خدمات ارزنده در حوزه اسکان و تغذیه می پردازند،تهیه نموده تا هر موکب به یک خیمه و قرارگاه فرهنگی و حسینی در جهت تبدیل شور حسینی به شعور و معرفت، بدل گردد. از جمله فعالیت این قرارگاه عبارتند از:

الف. اقدام‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی

۱) تأمین کارگزاران فرهنگی و تبلیغی مجرب و متعهد (مبلغ و مبلغه، قاری، خادم، مداح، رابط فرهنگی و…) از مبدأ با مراجعه به کمیته فرهنگی و آموزشی استان از طریق سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه و حوزه های علمیه در استان ها

۲) تدارک تجهیزات اجرای برنامه‌های فرهنگی و تبلیغاتی همانند:

• محصولات فرهنگی و تبلیغی از قبیل: بنر،تابلوهای راهنما، قرآن کامل و صفحه¬ای، کتب ادعیه و زیارت

• تجهیزات صوتی و تصویری مناسب، از جمله: آمپلی فایر، باند صوتی، ویدیوپروژکتور، اتصالات

• لوازم اقامه نماز جماعت، از جمله: موکت و فرش، تابلوی «جهت قبله»، مهر، خاک تیمم، تسبیح، سجاده، کیسه کفش، وسایل گرمایشی و سرمایشی

• استفاده بهینه از سامانه ها، کانال ها و شبکه های مجازی

ملاحظات:

 کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی برخی از محصولات و محتوای لازم را تهیه و در اختیار کمیته های استانی قرار خواهد داد.

 تجهیزات و محصولات فرهنگی از طریق کمک های مردمی، خیرین و نهادهای عمومی استانی تهیه و تدارک شود.

۳) اجرای زنده اذان وپخش برنامه‌های رادیو اربعین، کلیپ-های قرآنی، دعا، زیارت، مناجات، مداحی و مراثی

۴) اقامه نماز جماعت در اول وقت شرعی و اختصاص مکان مناسب به ویژه برای نماز جماعت بانوان

۵) اجرای برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی(قرائت زیارت، سخنرانی، بیان احکام، مداحی) بعد ازاقامه هر وعده ازنمازها به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه

۶) برگزاری محافل انس و نیایش (تلاوت و ختم قرآن، جلسات دعا و زیارت همانند: کمیل، ندبه، توسل، عاشورا، اربعین، امین الله، آل‌یاسین)

۷) اطلاع‌رسانی فرهنگی، راهنمایی زائران و توزیع به هنگام محصولات فرهنگی

۸) محیط‌آرایی فرهنگی و تبلیغی متناسب با اهداف نهضت حسینی و شعار سال اربعین

۹) بزرگداشت شهدای مقاومت اسلامی، تکریم شهدا در محیط آرایی

۱۰) تکریم موکب داران عراقی و عموم زائران به ویژه زائران عراقی

۱۱) اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و تبلیغی با هدف ترویج سبک زندگی اسلامی و حسینی از جمله: روایتگری، نمایش های آیینی، برنامه¬های قرآنی، طرح نایب الشهید، مسابقات، میز مشاوره و پاسخ به سوالات، نمایشگاه و…

۱۲) مستندسازی و انعکاس خبری اقدامات فرهنگی و تبلیغی (فیلم، عکس، گزارش و…) به کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی

۱۳) تقدیر از موکب های فعال و موفق در اجرای برنامه های فرهنگی و ارایه‌کنندگان تجارب و مستندات موکب ها توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات و کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی

ب. اصول و چهارچوب فعالیت ها

مناسب است اصول وموارد ذیل در اجرای برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و تبلیغی مورد توجه و ملاحظه قرار گیرند:

۱) رعایت اصول و سیاست¬ها و راهبردهای فرهنگی و تبلیغی مصوب

۲) رعایت حدود شرعی در ارایه خدمات، اکتفا به پذیرایی ساده وپرهیز از اسراف و افراط

۳) رعایت موارد امنیتی، ایمنی، ترافیکی، نظافتی و بهداشتی براساس پیوست¬ها ودستورالعمل¬های مربوطه در اجرای برنامه های فرهنگی و تبلیغی

۴) رعایت حرمت‌ها و شئون اربعین حسینی و عزاداری،قوانین کشورمیزبان،سنت‌ها و آداب و فرهنگ مردم عراق

۵) پرهیز از هرگونه فعالیت سیاسی جناحی و گروهی و مباحث انحرافی و تفرقه انگیزمذهبی، قومی، ملیتی

۶) توجیه کارگزاران اجرایی و خدماتی موکب نسبت به امور فرهنگی، وظایف و رعایت مسائل اخلاقی و شرعی و قوانین و مقررات

۷) انحصاری نکردن ارائه خدمات به زائران استان، منطقه یا کشور خاص

۸) رعایت مسائل شرعی و احکام فقهی و طهارت نمازخانه و اماکن عمومی

۹) عدم نصب تمثال مقام معظم رهبری و مراجع عظام(دامت برکاتهم)، علما و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی

۱۰) اجتناب از به کارگیری و برجسته‌سازی نمادها و نشان‌های دستگاه‌ها، مؤسسه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و عمومی

۱۱) نامگذاری موکب با اسامی معصومین(ع) و بزرگان دینی

۱۲) ترویج فرهنگ توقف و زیارت کوتاه در کربلا

۱۳) همکاری و تعامل با سایر موکب¬ها در برگزاری مراسم و امور تبلیغی و فرهنگی

۱۴) رعایت آسایش حال زائران و اجتناب از طولانی شدن مدت زمان برنامه¬های فرهنگی

۱۵) همکاری با مأموران نظامی، انتظامی و امنیتی در برقراری نظم و امنیت

۱۶) تفکیک جنسیتی زائران در ارایه خدمات موکب و اجرای برنامه ها

۱۷) تعطیل شدن فعالیت های خدماتی موکب (همانند توزیع غذا و لوازم استراحت)هنگام اذان و اقامه نماز

۱۸) اهتمام به ترویج فرهنگ و معارف نهضت الهی عاشورا و اربعین و گفتمان مقاومت و ظلم ستیزی در محیط آرایی و برنامه های فرهنگی

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*