نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

گنبد مطهر امام حسین (ع) ۷ متر مرتفع‌تر می‌شود ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

رئیس محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: با نصب گنبد جدید مرقد مطهر حضرت امام حسین(ع) ارتفاع این گنبد ۷ متر مرتفع تر می‌شود. عملیات ترفیع این گنبد و لاغرسازی ستون‌های حرم مطهر نیز تا حدود یک سال آینده پایان می‌یابد
مهندس حسن پلارک درباره تازه‌ترین برنامه‌های اجرایی این ستاد گفت: سوای از صحن عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب (س)، سایر برنامه‌های اجرایی همانند لاغر سازی ستون‌ها و ترفیع گنبد مطهر امام حسین(ع) با جدیت در حال انجام است.
وی افزود: تاکنون ۲ ستون از ۴ ستون حرم مطهر امام حسین(ع) لاغر سازی شده و عملیات سومین ستون نیز به تازگی پایان یافته است.
مهندس پلارک یادآور شد:در حال حاضر عملیات لاغر سازی ستون‌ها موقتا انجام نمی‌شود و بعد از ایام اربعین کارگاه لاغر سازی آخرین ستون نیز مجدددا فعالیت خود را آغاز می‌کند.
وی با اشاره به این که لاغر سازی هرکدام از ستون‌های حرم مطهر امام حسین(ع) موجب افزایش فضای موجود در حرم شده است، گفت: پیش از لاغرسازی ستون‌ها فاصله هر کدام از ستون‌ها تا ضریح مطهر یک متر و نیم بوده است اما بعد از لاغر سازی هر کدام از ستون‌ها این فاصله به ۴ متر افزایش یافته که قطعا در گنجایش حضور زائران اثرگذار است.
مهندس پلارک همچنین درباره عملیات ترفیع گنبد مطهر امام حسین(ع) گفت: سازه گنبد مطهر در حال حاضر آماده شده و برنامه‌ریزی برای سایر بخش‌ها مانند ساخت خشت‌ها نیز در حال انجام است.
رئیس محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: کار تهیه خشت‌ها تا چند ماه آینده با مشارکت مردم پایان می‌یابد و به طور حتم این بخش‌ها حدود ۶ ماه زمان‌ خواهد برد. به غیر از کار تهیه سازه و خشت‌ها سایر زیرساخت‌ها در گنبد مطهر نیز باید آماده شود.
مهندس پلارک گفت: قالب‌های بتنی در حال حاضر آماده شده و سایر زیرسازی‌ها‌،‌ستون، قبه و گنبد نیز باید انجام گیرد که این عملیات‌ها با برنامه‌ریزی و دقت مناسب مورد توجه قرار دارد.
وی افزود: گنبد مطهر پیش ساخته و بسیار مستحکم است و به صورت مونتاژ تهیه شده که پس از قطعه بندی و جداسازی به کربلا ارسال شده تا نصب آن انجام می‌گیرد.
رئیس محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: کار نصب و مونتاژ دوباره این گنبد نیز نزدیک به ۳ ماه زمان خواهد برد. این گنبد جدید روی همان گنبد قبلی قرار داده می‌شود. یعنی گنبد قبلی برداشته و حذف نمی‌شود و گنبد جدید در زمان حدود یک سال آینده نصب می‌شود .
مهندس پلارک با اشاره به این که کار ساخت گنبد در شهرهای کرمان، اراک و تهران انجام گرفته است، گفت: این گنبد سازه‌ای بسیار دقیق، مقاوم و بدون انحراف دارد که قطعات بتنی خاصی با آلیاژ مخصوص در آن به کار رفته است.
وی تاکید کرد که گنبد جدید بسیار زیبا، مقاوم، ضد ضربه و ضد انفجار است که با نصب آن ۷ متر به ارتفاع گنبد فعلی افزوده می‌شود.
مهندس پلارک تصریح کرد: کار نصب گنبد جدید و عملیات ترفیع بعد از لاغرسازی ستون چهارم انجام می‌شود و در اصل عملیات لاغر سازی ستون‌ها وترفیع گنبد مطهر حدود یک سال به طول می انجامد.
رئیس محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار کرد: مردم می‌توانند روی درگاه اینترنتی ستاد بازسازی عتبات عالیات به نشانی www.atabat.orgمراجعه کنند و با پرداخت نذورات در بازسازی اعتاب مقدسه مشارکت داشته باشند.
مهندس پلارک تصریح کرد: نوع دیگر است است که علاقمندان می‌توانند از طریق سیستم تلفن همراه با شماره گیری #۱۱۰*۷۸۰*کمکهای خود را انجام دهند.
مطلب قبل و بعد

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*