نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

بازخوانی عملیات والفجر۵ ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

تهیه کننده : حجت الله مومنی
منبع : راسخون
نام عملیات : والفجر۵
رمز عملیات : یا زهرا(سلام‌ الله‌ علیها)
زمان‌ اجرا : ۱۱/۲۷/۱۳۶۲
منطقه عملیاتی : در منطقه چنگوله (حدفاصل مهران و دهلران)
تلفات‌ دشمن:‌ (کشته، زخمی‌ و اسیر۳۷۷۰ )
ارگان‌‌ عمل‌کننده: نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌
دستاوردها: آزادسازی ۱۱۰ کیلومتر مربع، انهدام ۴۰ تانک، ۲ بالگرد و به هلاکت رساندن بیش از ۳۶۰۰ عراقی و غنیمت گرفتن دهها دستگاه تانک و نفربر و خودرو
اهداف‌ عملیات: آزادسازی‌ ارتفاعات‌ منطقه‌ چنگوله‌
عملیات‌ والفجر۵ در سال ۱۳۶۲ – تهدید بزرگراه‌ بغداد – بصره‌
عملیات‌ «والفجر۵ » ساعت‌۲۴ روز۲۷ بهمن‌ ماه‌۱۳۶۲ با رمز «یا زهرا(سلام‌ الله‌ علیها») در منطقه‌ کوهستانی‌ «چنگوله» حدفاصل‌ شهرهای‌ مهران‌ و دهلران‌ به‌ اجرا درآمد. نیروهای‌ عمل‌ کننده‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در دو مرحله‌ با هدف‌ آزادسازی‌ بلندی‌های‌ منطقه‌ چنگوله‌ وارد عمل‌ شدند.
در همان‌ ساعات‌ نخست، بلندی‌های‌ «پیزولی»، «آزادخان‌ کشته»، «تنگه‌ چنگوله» و ده‌ها کیلومتر مربع‌ از خاک‌ ایران‌ آزاد و جاده‌ «بدر- طیب» عراق‌ به‌ تسلط‌ نیروهای‌ ایرانی‌ درآمد. همچنین‌ به‌۴ تیپ‌ از گارد مرزی‌ عراق‌ خساراتی‌ وارد شد. در مرحله‌ دوم‌ مناطق‌ دیگری‌ نیز از خاک‌ ایران‌ و عراق‌ آزادشد و نیروهای‌ خودی‌ در آن‌ استقرار یافتند که‌ از جمله‌ آن، استقرار نیروهای‌ ایرانی‌ در۳۵ کیلومتری‌ بزرگراه‌ بغداد- بصره‌ است. در این‌ مرحله‌ نیز۴ تیپ‌ کوهستانی‌ عراق‌ به‌ طور۱۰۰ درصد و تیپ‌۵۰ زرهی‌ لشکر۱۲ بیش‌ از۵۰ درصد منهدم‌ شد و دشمن‌ با دادن‌۳۷۷۰ تن‌ کشته‌ و زخمی‌ و اسیر در طی‌ شش‌ پاتک‌ سنگین‌ عقب‌نشینی‌ کرد.
در مجموع‌ دو مرحله‌ عملیات، منطقه‌ای‌ به‌ گستردگی‌۱۱۰ کیلومتر مربع‌ شامل بلندی‌های‌ «پیزولی»، «تنگه‌ چنگوله»، «تونل»، «چغاعسکر»، «عباس‌ عظیم»، پاسگاه‌های‌ شمالی‌ «عین‌عبد»، «طارق»، «الرباغی»، شهرک‌های‌ «یک‌سایه»، «آل یاسین» و روستای‌ شیخ‌ احمد آزاد گردید و۴۰ دستگاه‌ تانک‌ و نفربر، مقداری‌ سلاح‌ سبک‌ و نیمه‌سنگین،۲ فروند چرخبال، ده‌ها دستگاه‌ خودروی‌ نظامی‌ و۱۰ انبار مهمات‌ دشمن‌ منهدم‌ و ده‌ها دستگاه‌ تانک‌ و نفربر، شماری‌ خودروی‌ نظامی‌ و انواع‌ سلاحهای‌ سبک‌ و نیمه‌ سنگین‌ به‌ غنیمت‌ رزمندگان‌ سپاه‌ پاسداران‌ درآمد.
شهدای عملیات والفجر۵:
شهید عجم ملکی
تاریخ تولد :۱۳۴۰
تاریخ شهادت : ۲۸/۱۱/۱۳۶۲
محل تولد :ایلام /مهران /چم لوان
طول مدت حیات :۲۲
محل شهادت :چنگوله
عجم ملکی در سال ۱۳۴۰ در منطقه‌ی چم‌لوان از توابع مهران متولد شد. او تحصیلات ابتدایی خود را به پایان رساند و برای ادامه تحصیل به شهر مهران آمد که در همان ایام در راهپیمایی‌ها و تظاهرات انقلاب شرکت فعال داشت. ایشان پس از پیروزی انقلاب به همراه خانواده‌اش به ایلام مهاجرت کردند و بعد از ادامه تحصیل در ایلام در سال ۱۳۶۲ به عضویت رسمی سپاه درآمد که پس از مراحل آموزشی به عنوان مسئول گروهان معرفی شد و پس از آن به عنوان معاون گروهان ۵۰۱ انتخاب شد و در شکل‌گیری این گردان زحمات زیادی را متحمل شدند.
در عملیات والفجر ۵ ایشان و چند تن از رزمندگان جهت جایگزین کردن نیروها به منطقه عملیات اعزام شدند، آن‌ها به شکلی اتفاقی نیروهای عراقی را در حال فرار دیدند که به تعقیب آن‌ها پرداخته و پس از تصرف یکی از ارتفاعات مهم آن منطقه بر اثر اصابت تیر مستقیم در سن ۲۲ سالگی در تاریخ ۲۸/۱۱/۱۳۶۲ به شهادت رسید. (۱)
وصیت نامه شهید عجم ملکی
برادران و خواهرانم، شهادت در راه خدا شیرین و مانند گل خوشبوست. در این سرزمین احساس می‌کنم که در کنار پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می‌جنگم و هر لحظه امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را می‌بینم و چشمانم به جمالش روشن می‌شود. (۲)
شهید مهدی شرع پسند
تاریخ تولد :۱۳۳۳
نام پدر : محمد علی
تاریخ شهادت : ۳۰/۱۱/۱۳۶۲
محل تولد :تهران / کرج
طول مدت حیات :۲۹
محل شهادت :چنگوله
مزار شهید :گلزار شهدای کرج
در سال ۱۳۳۳ اولین اشعه‌های آفتاب شهرستان کرج بر چهره درخشان مهدی تابید و او پا به عرصه وجودنهاد. تحصیلاتش را تا مقطع فوق دیپلم ادامه داد و پس از آن شور انقلابی را که از کودکی در خود پرورش داده بود هدایت نموده، فعالیت هایش را به صورت ارتباطی قوی با شهر قم مخصوصاً با آیت الله مشکینی ادامه داد.
او اعلامیه‌های آیات عظام را به کرج آورده، تکثیر می‌کرد واین امر باعث شده بود که بارها دستگیر و راهی زندانش نمایند. با پیروزی انقلاب تلاش و امید مهدی دو چندان گشت بطوری که بعد از مدتی فعالیت در کمیته انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ به فرمان امام و مقتدایش، خمینی کبیر ( رحمت الله علیه ) ، وارد سپاه پاسداران شد و همزمان مسئولیت بسیج شهرستان کرج را نیز به عهده گرفت. پس از حمله ناجوانمردان بعثی به خاک میهنمان، مهدی ماندن را جایز ندانست و خود را آماده پذیرش مسئولیت های بزرگتر و سخت تر نموده، راهی جبهه‌های غرب و جنوب شد. غرب و جنوب شد در غرب فرماندهی گروهی از دلاورمردان کرج را بر عهده داشت و توانست به یاری دوستانش سنندج از لوث ضدانقلاب پاکسازی نماید. فرماندهی گردان و مسئولیت عملیات تیپ المهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، فرماندهی تیپ سلمان فارسی (از لشگر ۲۷ محمد رسول الله) و سرپرستی عملیات تیپ نبی‌اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم ) و …
از جمله خدماتی است که ایشان در حق سپاه اسلام و انقلاب ارایه نموده‌اند. در این مدت بارها مجروح شد و بعد از بهبودی نسبی دوباره به میدان مبارزه بازگشت. اطرافیانش با هر درجه و سمتی او را فرماندهی خوش خلق، شجاع، مهربان و متواضع یافتند و به حق شهادت تنها پاداش این مردان خداست. آری در عملیات والفجر ۵ روز سی‌ام بهمن ماه سال ۱۳۶۲ بود که روحش زائر حریم الهی گردید و زهرا و محمد مهدی را برای ما زمینیان به یادگار گذاشت . (۳)
خاطراتی از شهید مهدی شرع پسند
-ورزشکار هنرمند
ما، در مدرسه فارابی با هم آشنا شدیم. از بهترین تفریحاتمان ورزش در باشگاه بود. من در این مدت درسهای زیادی از مهدی آموختم. در آن شرا یط که بزرگترین آرزوی همه قهرمان شدن و رتبه آوردن بود، او با امید به پهلوان شدن تنها تواضع و منش ورزشکاران را سر لوحه اعمالش قرار می‌داد. از آغار ورود به دنیای ورزش سعی کرد حرکت جدیدی را برخلاف آنچه در آن دوران رایج شده بود پایه‌گذاری کند، یکی از مربیان تیم ملی هر زمان که می‌خواست از ورزشکاران نمونه و اسطوره‌ای برای اعضاء تیم نمونه‌ای بیاورد از «تختی، پوریای ولی، و…، مهدی شرع‌پسند» نام می‌برد.
درجبهه هم هر وقت آقا مهدی بچه‌ها را کسل و خسته می‌دید میدان کشتی بر پا می‌کرد و درحین مسابقات نکات کلیدی مردانگی و فتوت را یادآور می‌شد. همیشه می‌گفت: «این مسابقات برای ایجاد صمیمیت و رفاقت بیشتر است نه برد و باخت. اگر توانستی حریفت را به زمین بزنی و نروی، هنرمندی. هنرمندی که نفس خود را به زمین زده و پشتش را به خاک رسانیده است.»(۴)
-گوهرهایی برای ما …
همیشه می‌گفت: «نمازتان را اول وقت بخوانید و غیبت نکنید. خدا را همواره ناظر و پشتیبان خود ببینید. دست بر دامان اهل بیت دراز کنید و ظهور آقا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را از پروردگار بخواهید. شما سربازان اسلام هستید نباید سختی ها ضعیفتان کند. فراموش نکنید که خدای مهربان در مشکلات و سختیها انسان را تنها نمی‌گذارد.
بدانید این سینه‌ای که تکیه‌گاه قنداق تفنگ است، هر اندازه بیشتر سرشار از ایمان و توکل و اعتقاد به حقانیت اسلام و انقلاب باشد، تأثیرگذارتر است و بدانید اگر شهید شدید ایزد منان عباداتتان، جهادتان و قیامتان را پذیرفته است.»(۵)
-تکبیر عشق
تیپ سلمان برای اجرای مرحله دوم عملیات وار د کار شده بود. دشمن فشار زیادی بر بچه‌ها وارد می‌آورد گویی هر چه خمپاره ۶۰ و ۱۲۰ داشت به این سو و آن سو پرتاپ می‌کرد. نیروها حدوداً ۶۰۰ نفر بودند اما شدت حملات آن ها را زمین‌گیر کرده بود. باید حر کتی از خود نشان می‌دادیم اما تلاش آقا مهدی برای سازماندهی نیروها و آماده کردن آن ها بی‌فایده بود. خستگی جسمی و فشار روحی ناشی از شهید و مجروح شدن همسنگران توان حرکت را از بچه‌ها گرفته بود.
در همین هنگام متوجه شدیم آقا مهدی با صلابتی شگفت‌آور ایستاد، تکبیر گفت و در میان بهت و حیرت همگان دو رکعت نماز خواند… باورکردنی نبود، نیروها یکی پس از دیگری قیام کردند و با اقتدا به فرمانده‌شان حر کت منظمی را آغاز نمودند. شاید در آن شرایط هیچ چیز جز تکبیر عشق و توکل نمی‌توانست آغازگر عملیات باشد. (۶)
-عروج سپید
او آنقدر شفاف و حقیقی از خود خبر می‌داد که گویی در آسمانها زندگی می‌کرد. در یکی از شناسایی‌ها، دشمن ما را دید و باران خمپاره بر سرمان فرود آورد. اما آقا مهدی بی‌آنکه هراسی به دل راه دهد به کار خود ادامه می‌داد. هر چه می‌گفتیم: «برادر خطرناک است، دشمن شما را می‌بیند، پاسخ می‌داد: «من هنوز لیاقت شهادت ندارم.»
دوستانش تعریف می‌کنند: «روز شهادتش لباسی تمیز و مرتب پو شیده، پوتینهایش را واکس زد. دو رکعت نماز به جای آورد و سوره فجر را با صدای بلند خواند: «یا ایتها النفس المطمئنه، ارجعی الی ربک، راضیه مرضیه» بعد هم گفت: «امروز روز عید من است نگران نباشید. تپه جفا عسگر هم فتح می‌شود. این قله امروز با خون ما گلگون می‌گردد.» (۷)
ردپای نور
شهیـــــدان زنده‌ اللــــه‌اکبر / به خـون آغشته‌اند الله اکبر

تاریخ عملیات – نام عملیات
۰۸/۰۹/۱۳۶۰-طریق القدس
۰۲/۰۱/۱۳۶۱-فتح المبین
۱۰/۰۲/۱۳۶۱ -بیت المقدس
۲۳/۰۴/۱۳۶۱-رمضان
۱۳۶۱/۰۷/۰۹-مسلم بن عقیل
۱۳۶۲/۱۱/۲۷-والفجر۵
۸)

شهید سیدعلی اصغر بلوری
تاریخ شهادت : ۲۷/۱۱/۱۳۶۲
محل تولد :همدان /همدان
سیدعلی‌اصغر کودکی از تبار شیعیان زهرای اطهر (سلام الله علیها) بود که در سایه‌ی امن خانواده بزرگ شد و با اسلام و فرایض این دین آسمانی آشنا گشت. روزهای کودکی سید در شهر همدان سپری شد تا این‌که به سنّ جوانی رسید؛ آرزوهای بسیاری برای فردای خود داشت اما جنگ، او را به میدان نبرد کشاند. بلوری مردانه جنگید و سرانجام در بیست و هفتمین روز از بهمن‌ماه سال ۱۳۶۲ در عملیات والفجر ۵ در جرگه‌ی عاشوراییان قرار گرفت. (۹)
مناجاتی از شهید سیدعلی اصغر بلوری
پروردگارا ایمان آوردیم، به کرم خود گناهان ما را ببخش و ما را از آتش جهنم نگه دار.
بار خدایا، امیدوارم که گناهان مرا ببخشی.
بار خدایا، تو را به کرمت ما را از امت خود قرار ده.
بارخدایا، در شب اول قبر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و حضرت علی (علیه السلام) را به داد ما برسان.
بارخدایا، ما را در آتش جهنم قرار مده زیرا که این بدن ضعیف مقاومت آن را ندارد.
بارخدایا، تو را به مقرّبان درگاهت با ما با عدالت رفتار مکن و با فضل خود با ما رفتار کن.
خدایا، تو را به مقرّبان درگاهت، تو را به چهارده معصوم، به ما سعادت و لیاقت شهید شدن در راهت را بده چرا که مرگ آگاهانه و روشن‌بینانه خیلی زیبا و قشنگ است. (۱۰)
شهید بختیار احمدی ماژین
تاریخ تولد :۳/۴/۱۳۳۷
نام پدر :خدامراد
تاریخ شهادت : ۳۰/۱۱/۱۳۶۲
محل تولد :ایلام / ماژین
طول مدت حیات :۲۵
محل شهادت :چنگوله
بختیار احمدی در روز سوم تیرماه سال ۱۳۳۷ در روستای ماژین چشم به جهان گشود. او قبل از انقلاب در صفوف فشرده‌ی امت حزب‌الله شرکت فعال داشت و از هیچ کمکی برای پیروزی انقلاب دریغ نکرد. بختیار در جبهه‌ی داخلی و خارجی وارد صحنه‌ی نبرد شد تا این‌که در تاریخ ۳۰/۱۱/۱۳۶۲ در نبرد با دشمن بعثی در عملیات والفجر ۵ در حالی‌که مسئولیت فرماندهی گردان را بر عهده داشت در منطقه‌ی چنگوله در حالی که ۲۵ سال داشت به شهادت رسید. از این شهید والامقام دو پسر و یک دختر به یادگار مانده است. (۱۱)

پی نوشت ها :
(۱) کتاب لاله های افروختنی- صفحه: ۳۰
(۲) کتاب لاله های افروختنی- صفحه: ۳۰
(۳) پرونده شهید در لشگر ۱۰ سید الشهدا (علیه السلام )
(۴) پرونده شهید در لشگر ۱۰ سید الشهدا (علیه السلام ) / راوی:ابوذر خدابین- حمید پارس
(۵) پرونده شهید در لشگر ۱۰ سید الشهدا (علیه السلام ) / راوی:محمود تنها
(۶) پرونده شهید در لشگر ۱۰ سید الشهدا (علیه السلام ) / راوی:حمید ابوالحسنی
(۷) پرونده شهید در لشگر ۱۰ سید الشهدا (علیه السلام ) / راوی:ابوذر خدابین- حمید ابوالحسنی
(۸) تصاویر شهدا / سایت صبح
(۹) مجله ی جاودانه ها شماره ۶۴
(۱۰) مجله ی جاودانه ها شماره ۶۴
(۱۱) کتاب ملکوتیان صفحه ۲۳
(۱۲) سایت صبح

منابع :
http://www.centralclubs.com
http://www.SAJED.IR
http://www.SOBH.ORG

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*