نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

عملیات محمد رسول الله (ص) ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

رمز عملیات : لا اله الا الله – محمد رسول الله (صلّی الله علیه و آله و سلّم)
هدف عملیات : انهدام نیروهای دشمن
منطقه عملیات : غرب نوسود
تاریخ شروع : ۱۲/۱۰/۶۰
نتایج عملیات :

یگانهای منهدم شده دشمن : انهدام مقر فرماندهی تیپ ۱۱۶ – انهدام پایگاههای دشمن در اطراف طویله و بیاره عراق
تعداد کشته و زخمیهای دشمن : ۷۰۰ نفر
تعداد اسراء : ۱۰۰ نفر
غنائم : مقادیری سلاح سبک و تجهیزات انفرادی
نیروی عمل کننده : سپاه پاسداران
اهداف عملیات : بستن معبر های نفوذی ضد انقلاب
شرح عملیات :

تلاش ضد انقلاب در مناطق کردنشین سبب امنیت مرزهای عراق شده بود. اما پس از آنکه قوای ایرانی، نیروهای ضد انقلاب را به سوی مرز عقب راندن و امکان دسترسی آنان به مرز میسر شد ارتش عراق تجاوز زمینی را در آن جبهه آغاز کرد و در زمستان ۱۳۵۹ حاشیه مرزی از نوسود تا مریوان را به اشغال درآورد. در پاسخ به این حرکت دشمن، طی دوره کسب اعتماد به نفس، در تیر ماه ۱۳۶۰ عملیات روح الله به اجرا درآمد و شرق نوسود آزاد شد. در دوران آزادسازی نیز یک عملیات در این منطقه انجام گرفت و با فرماندهی مشترک سپاه و ارتش در دو محور مریوان و پاوه انجام شد که رزمندگان خود به اکثر اهداف دست یافتند.
گفتنی است عملیات محمد رسول الله (صلّی الله علیه و آله و سلّم ) همچون بسیاری از عملیات های مشابه، در جنبه هایی چون آموزش، کسب تجربه و کادر سازی برای تداوم جنگ اهمیت داشت، به عنوان مثال فرمانده محور راست عملیات (شهید) احمد متوسلیان فرمانده سپاه مریوان و فرمانده محور چپ، (شهید) محمد ابراهیم همت، فرمانده سپاه پاوه هر دو در اندک زمانی بعد یکی پس ازدگیری به فرماندهی لشکر محمد رسول الله (صلّی الله علیه و آله و سلّم ) یکی از پرقدرت ترین لشکرهای سپاه در جنگ منصوب شد. یکی دیگر از فرماندهان این عملیات، پاسدار (شهید) ناصر کاظمی فرمانده پاوه بود.
عملیات آزاد سازی نفت شهر قرار بود هم زمان با عملیات کربلای (۴) در جنوب در منطقه ای وسیع انجام شود، زیرا آزادی این منطقه و پیش روی به سوی «نفت خانه» عراق، علاوه بر آزاد سازی بخشی دیگر از خاک خودی، می توانست جبهه جدیدی را هم زمان با عملیات جنوب، بگشاید و دشمن را تجزیه سازد، اما این حرکت موازی که قرار بود ۴۸ سالع پس از شروع عملیات جنوب ‌آغاز شود، با توقف عملیات «کربلای ۴» به تعویق افتاد.
آغازعملیات کربلای (۵) در نزدیکی بصره به دلیل اهمیت این منطقه باری عراق، واکنش شدید ارتش اینکشور را بر انگیخت، چندان که سنگین ترین درگیری های تمام طول تاریخ جنگ تحمیلی به وقوع پیوست و تداوم عملیات با مقاومت بسیار شدید دشمن مواجه شد، در این زمان اجرای عملیات با مقاومت بسیار شدید دشمن مواجه شد، در این زمان اجرای عملیات در نفت شهر بیش از پیش ضرورت یافت. بنابراین، عملیات «کربلای ۶» که در ارتش جمهوری اسلامی ایران طرح ریزی شده بود، به اجرا درآمد. در صورت موفقیت این عملیات از فشار دشمن در جنوب کاسته می شد و پیش روی خودی تسهیل می گردید که این امر اتفاق نیافتاد و فشار دشمن کاهش نیافت.

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*