نشان ارادت مردم رفسنجان به امام حسین (ع) جهت ترفیع گنبد بهشت
تعداد 483 خشت طلا به ارزش 10,384,500,000 ریال
اطلاعات بیشتر و مشارکت
مشارکت در ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا (س)
در جوار بارگاه ملکوتی امام علی (ع)
اطلاعات بیشتر و مشارکت

آشنایی با حرم مطهر سید الشهداء(ع)؛ شرحی از درب‌های حرم ارسال به واتس آپ ارسال به تلگرام

بنای کنونی حرم مطهر امام حسین(ع) شامل صحنی به مساحت ۱۵۰۰۰ مترمربع بوده و ضریح مقدس اباعبدالله را، رواقی به مساحت ۶۰۰ مترمربع در بر می‌گیرد.

براساس این گزارش، حرم مطهر سیدالشهداء شامل، ۸ درب داخلی (درب ورودی رواق‌ها) به نام‌های “درب قبله”، “درب علی اکبر(ع)”، “درب کرامت”، “درب ناصری”، “درب ابراهیم مجاب(ع)”، “درب رأس الحسین” و “درب حبیب بن مظاهر(ع)” می‌باشد.

همچنین، درب‌های ورودی حرم (درب‌های صحن) شامل ۱۰ درب است که از خیابانهای اطراف حرم جهت تشرف زائران به داخل صحن شریف قرار گرفته‌اند. تعداد زیاد درب‌های حرم مطهر بدلیل تسهیل در امر زیارت و کاهش ازدحام به ویژه در ایام زیارت‌های میلیونی نظیر محرم و اربعین می‌باشد که نام درب‌های صحن مطهر به شرح ذیل می‌باشد:

۱- باب القبله: قدیمی ترین درب حرم مطهر بوده که ورودی اصلی محسوب می‌شود و وجه تسمیه آن به دلیل قرارگرفتن آن در راستای قبله می‌باشد.

۲- باب قاضی الحاجات (درب برآورنده حاجت‌ها): این درب در مقابل بازار تجار قرار دارد و به نام امام مهدی(عج) نامگذاری شده است.

۳- باب الرجاء (درب امید): بین باب القبله و باب قاضی الحاجات قراردارد.

۴- باب الشهداء (درب شهدا): این درب در نیمه شرقی حرم واقع شده و زائران از این درب به سوی حرم حضرت عباس(ع) مشرف می‌شوند. وجه تسمیه آن به یاد شهدای کربلا می‌باشد.

۵- باب الکرامه (درب کرامت): این درب در دورترین نقطه از ضلع شمال شرقی حرم و در مجاورت درب شهداء قرار دارد. وجه تسمیه آن به سبب کرامات امام حسین(ع) می‌باشد.

۶- باب السلام (درب سلام): این درب در نیمه ضلع شمالی حرم واقع شده است و چون زائران از آنجا به امام حسین(ع) سلام می‌دادند به این نام معروف شد.

۷- باب السدره (درب درخت سدر): این درب در دورترین نقطه از ضلع شمال غربی صحن واقع شده است. این درب به یاد درخت سدری که در قرن اول هجری نشان قبر شریف امام حسین(ع) بود به این نام معروف شد.

۸- باب السلطانیه (درب سلطانیه): این درب در قسمت غربی صحن مطهر واقع شده و چون توسط یکی از پادشاهان عثمانی ساخته شد به این نام معروف شد.

۹- باب الرأس الشریف (درب سر مبارک): در دورترین نقطه از ضلع غربی حرم بوده و مقابل موضع سر مبارک امام حسین(ع) می‌باشد.

۱۰- باب الزینبیه (درب زینبیه): در جنوب غربی صحن مطهر بوده و در مقابل تل زینبی قرار گرفته است.

شایان ذکر است که دربهای داخلی و خارجی حرم مطهر با انواع نقش‌های اسلامی ، آیات قرآن به خط کوفی و حکاکی روی چوب مزین می‌باشند.

یک نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*